logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Miasto ruin – miasto nadziei Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony

„Miasto ruin – miasto nadziei, Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony”, Gdańsk 2024, 48 s. Publikacja jest katalogiem wystawy plenerowej 3D o tej samej nazwie.

Gdańsk to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Rzeczypospolitej. Choć przez stulecia zmieniała się jego przynależność państwowa, to właśnie pod panowaniem władców Polski i Litwy gród nad Motławą przeżywał okres rozkwitu, stając się „perłą w Koronie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”. Pozostając poza jej granicami, Gdańsk był
ośrodkiem ważnym, lecz jedynie prowincjonalnym.

W wielowiekowej historii miasto przeżyło liczne wojny niosące za sobą straty i zniszczenia. Nic nie mogło się jednak równać tragedii, która nastąpiła w marcu 1945 r. u schyłku II wojny światowej. Bombardowania, walki na ulicach i pożary przyniosły ogromne spustoszenie. Zabudowa grodu nad Motławą uległa destrukcji w 60 proc. Najbardziej ucierpiało śródmieście, gdzie straty wyniosły około 90 proc. Za wszystkie zniszczenia odpowiadają zarówno wojska niemieckie, które broniły Gdańska, jak i armia sowiecka zdobywająca miasto.

Wystawa prezentuje obiekty nierozerwalnie związane z okresem największej świetności Gdańska, kiedy pozostawał on w granicach I Rzeczypospolitej, m.in. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Wielką Zbrojownię czy Zieloną Bramę. Ukazano również zabytki absolutnie unikatowe na światową skalę – takie jak Wielki Młyn, bazylika Mariacka czy Brama Żuraw. Przywołano dziś już nieistniejące gmachy hoteli Danziger Hof i Continental oraz niedawno odrestaurowanego dworca kolejowego – chociaż wzniesione w niemieckiej rzeczywistości końca XIX w., w Wolnym Mieście Gdańsku stały się centrum aktywności Polaków walczących o utrzymanie swojej tożsamości i kultury.

  • Autorzy: Karolina Masłowska, Artur Chomicz
  • Współpraca: Krzysztof Drażba
  • Fotografie współczesne: Dominik Kulaszewicz
  • Recenzja: Aleksander Masłowski
  • Korekta językowa: Anna Świtalska-Jopek, Richard Ashcroft, Aleksander Masłowski
  • Tłumaczenie na język angielski: Jerzy Giebułtowski
  • Tłumaczenie na język niemiecki: dr Wieńczysław Niemirowski
  • Projekt graficzny i wydruk: EuroDesign Gdańsk, www.eurodesign.com.pl

Materiały archiwalne ze zbiorów: Agencji Fotograficznej Kosycarz Fotopress, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorza, Muzeum II Wojny Światowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Narodowego Muzeum Morskiego oraz domeny publicznej / and the public domain / und öffentliche Domäne

Publikacja wydana w języku polskim, angielskim i niemieckim.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony