logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Spotkania z historią” w Areszcie Śledczym we Wrocławiu.

14 lutego w bieżącym roku przypada 80. rocznica utworzenia rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego Armii Krajowej, wywodzącej się z powstałego w listopadzie 1939 r. Związku Walki Zbrojnej. Armia Krajowa prowadziła działania zbrojne na terenach Rzeczypospolitej Polskiej okupowanych przez Niemcy hitlerowskie i Rosję sowiecką, a także akty dywersji na terytorium wroga. Stanowiła część Polskich Sił Zbrojnych pozostających pod dowództwem Naczelnego Wodza.

 

 

 

W nawiązaniu do tej rocznicy Oddział IPN we Wrocławiu w ramach trwającej już od wielu lat na podstawie podpisanych porozumień współpracy z  jednostkami penitencjarnymi Dolnego Śląska organizuje w Areszcie Śledczym we Wrocławiu  kolejne ze „Spotkań z historią” .

            Ze względu na obostrzenia pandemiczne i niemożność osobistego uczestnictwa  pracowników   IPN w zajęciach,   przeprowadzone zostaną one przez wychowawców – funkcjonariuszy SW w dniach  14 – 18  lutego br.  w oparciu o dostarczone materiały edukacyjne. Uczestnicy zajęć będą mieli  sposobność zarówno wysłuchania przez miejscowy radiowęzeł informacji o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, a także obejrzenia filmów dokumentalnych: „Polskie Państwo Podziemne” (2002, reżyseria i scenariusz: Andrzej Sapija); „Wykus – Serce Wolnej Polski” (2009, realizacja Michał Tamiołło)

 

dr Stanisław A. Bogaczewicz

Opcje strony