logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Międzynarodowy Festiwal Echa Katynia

Międzynarodowy Festiwal Filmowy o totalitaryzmach „Echa Katynia”

W marcu 1940 r. władze sowieckiej Rosji zadecydowały o wymordowaniu tysięcy polskich jeńców wojennych – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych. W następnym miesiącu NKWD rozpoczęło egzekucje. Przez lata prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana zarówno przez władze ZSRS, jak i PRL. Zachodnie rządy zbywały ten temat milczeniem. Instytucje państwowe dbały o to, by w publicznym przekazie nie pojawiła się informacja o sowieckiej zbrodni. Wiadomości o tym, co wydarzyło się w 1940 r., były więc przekazywane w relacjach rodzinnych, w nieformalnych grupach czy wydawnictwach – zarówno emigracyjnych, jak i podziemnych.

W 2020 r. przypada 80. rocznica zbrodni katyńskiej. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej postanowił inaugurować Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Echa Katynia”, którego tematyka będzie obejmować szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu. Symboliczny Katyń to okazja do przypomnienia o zbrodniczych systemach totalitarnych XX w.

Do udziału w naszym festiwalu zapraszamy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której będziemy rozważać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Zbrodnia katyńska jest dla nas punktem wyjścia, przyczynkiem do dyskusji, do całościowego, międzynarodowego spojrzenia na problem totalitaryzmu – problem, który nie tylko w historii, ale także i dzisiaj ma wpływ na życie milionów ludzi.

Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą spotkania tematyczne z reżyserami, producentami, historykami oraz ludźmi kultury i sztuki. Bez wątpienia staną się one ważnym uzupełnieniem do treści zawartych w prezentowanych filmach.

Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Filmowy o totalitaryzmach „Echa Katynia”!

Patronat medialny

 

Aktualności

Program 10. przeglądu filmowego Echa Katynia w Warszawie

29.03.2019

10. Echa Katynia w całej Polsce

12.04.2019

Koncert „Miłość do końca świata…”

11 kwietnia 2019 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się koncert Grażyny Auguścik oraz BESTER QUARTET

29.03.2019

Gala Finałowa 10. przeglądu filmowego Echa Katynia

15 kwietnia 2019 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Finałowa 10. przeglądu filmowego Echa Katynia. Po raz pierwszy w historii przeglądu wybrani twórcy zostali uhonorowani statuetką Echa Katynia, którą wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek

29.03.2019

Pokazy edukacyjne

Pokazy edukacyjne zostały odwołane, odbędą się w innym terminie

29.03.2019