logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Finał I Ogólnopolskiego Konkursu „W kręgu poezji i prozy łagrowej byłych więźniarek obozu KL Ravensbrück” w Rudzie Śląskiej, 29 kwietnia 2015

29 kwietnia 2015 r. o godz. 11.00 w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej odbędzie się finał I Ogólnopolskiego Konkursu „W kręgu poezji i prozy łagrowej byłych więźniarek obozu KL Ravensbrück”. W konkursie wezmą udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. – Chcemy w ten sposób oddać hołd ofiarom zamordowanym w tym obozie oraz ocalałym, byłym więźniarkom – mówi Maria Lorens, pomysłodawca konkursu, córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei. – Jest to również niezapomniana lekcja historii dla młodzieży, która zmierzy się z literaturą faktu, bo o tym po prostu trzeba pamiętać – podkreśla. Głównym organizatorem konkursu jest Miasto Ruda Śląska we współpracy z: Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, Szkołą Podstawową nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej, Ośrodkiem Caritas im. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Grupą „Profilaktyka a Sztuka”. Patronat nad Konkursem w imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej objęła Wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej. Wydarzeniem towarzyszącym będzie uroczyste otwarcie wystawy „I trzeba było żyć... Losy kobiet z Ravensbrück”. Gośćmi specjalnymi będą: byłe więźniarki obozu w KL Ravensbrück, m.in. honorowa obywatelka Rudy Śląskiej Katarzyna Mateja, Andrzej Sznajder – dyrektor IPN w Katowicach, Barbara Oratowska – kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” (Oddział Muzeum Lubelskiego).

PROGRAM

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej, ul. Piotra Niedurnego 69 

  • 11.00 – słowo wstępne Arkadiusz Wieczorek, przywitanie gości przez Grażynę Dziedzic, Prezydent Rudy Śląskiej 
  • 11.15 – prezentacje konkursowe (33 uczestników, grupa PAS)
  • 13.00 – otwarcie wystawy „I trzeba było żyć... Losy kobiet z Ravensbrück”, z udziałem autorek wystawy: Barbary Oratowskiej oraz Anny Skiendziel i Katarzyny Piosek (OBEP IPN Katowice)
    Ekspozycja powstała w Muzeum Lubelskim i w wersji pierwotnej ukazywała losy więźniarek pochodzących z Lublina i Warszawy, została rozszerzona o wątek więźniarek z terenu obecnego województwa śląskiego, przygotowany przez katowicki oddział IPN. Wystawa przybliża historię największego w III Rzeszy obozu koncentracyjnego dla kobiet. Pokazuje również, jak kilkunastoletnie dziewczyny walczyły o godność i wartości w realiach KL Ravensbruck. Twórcy ekspozycji zdecydowali się zaprezentować współczesne wizerunki więźniarek – a nie zdjęcia z lat młodości – by pokazać, jak doświadczenia obozowe wpłynęły na życie kobiet.
  • 13.20 – pozostałe prezentacje konkursowe
  • 14.10 – wystąpienie byłej więźniarki dr Wandy Półtawskiej
  • ok. 14.40 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom

Zapraszamy ponadto do Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka, przy ul. Wolności 26 w Rudzie Śląskiej, na wernisaż wystawy prac malarskich Marii Hiszpańskiej-Neumann, byłej więźniarki obozu. Ekspozycja zostanie przewieziona z Centrum Dialogu i Modlitwy Muzeum w Auschwitz oraz prywatnych zbiorów syna artystki – Michała Neumanna. Otwarcie wystawy w Muzeum zaplanowano na 29 kwietnia 2015 r., godz. 18.00. O życiu i twórczości Marii Hiszpańskiej-Neumann opowie syn artystki.

Opcje strony