logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. – Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – mówił do nich w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu –We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – mówił Prezydent.

W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami Jana Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.

Aktualności

Wystawa „Czas apokalipsy. Stan wojenny 1981–1983” na placu Piłsudskiego w Warszawie – 12–19 grudnia 2019

13.12.2019

13 grudnia zapłonęło symboliczne Światło Wolności

Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 38 lat w oknach polskich domów zapłonęły świece. Internauci zapalili wirtualne Światło Wolności. W całym kraju Instytut przygotował działania upamiętniające i edukacyjne.

06.12.2019

Prezydent Andrzej Duda oraz Prezes IPN Jarosław Szarek uczcili ofiary stanu wojennego zapalając „Światło Wolności”

13 grudnia 2019 roku, o 19.30 Prezydent RP Andrzej Duda i prezes IPN Jarosław Szarek zapalili przed krzyżem papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie „Światło Wolności”, dołączając się do ułożenia symbolicznego krzyża ze zniczy na pamiątkę ofiar stanu wojennego.

14.12.2019

Światło Wolności w Ameryce – 13–14 grudnia 2019

16.12.2019

Prezydent Andrzej Duda oraz Prezes IPN Jarosław Szarek uczcili ofiary stanu wojennego, dołączając się do ułożenia krzyża ze zniczy na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie

12.12.2018

Autobus stanu wojennego na ulicach Warszawy – 13 grudnia 2018

13.12.2018

Przedstawienie upamiętniające 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – Warszawa, 13 grudnia 2017

08.12.2017

Autobus stanu wojennego

13.12.2017

Zapalmy światło wolności! – apel prezesa IPN do władz samorządowych

09.12.2016

Zapal Światło Wolności. Instytut Pamięci Narodowej uczcił ofiary stanu wojennego w 36. rocznicę jego wprowadzenia

Jak co roku na 13 grudnia – rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego – Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele wydarzeń w całym kraju, których celem jest przypomnienie dramatycznych skutków decyzji władz komunistycznych sprzed 36 lat. Poprzez kampanię społeczną „Zapal Światło Wolności” IPN zachęcał do uczczenia wszystkich ofiar stanu wojennego.

01.12.2017