logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

13 grudnia zapłonęło symboliczne Światło Wolności

ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI

Nad kolejną edycją akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” – podobne jak w ubiegłych latach – honorowy patronat objął Prezydent RP, Andrzej Duda. Akcja prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej ma na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.

O zapalenie 13 grudnia świec – symbolicznych świateł pamięci – w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zaapelował w liście do władz państwowych i samorządowych prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. – Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – mówił do nich w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu –We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – mówił Prezydent.

W akcie solidarności z cierpiącymi rodakami Jana Paweł II nakazał, by także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.

 

13 grudnia 2019 r., o godz. 19.00, na pl. Piłsudskiego w Warszawie ks. infułat Jan Sikorski poprowadził wspólną modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego. Po modlitwie został ułożony krzyż ze zniczy, który upamiętnił ofiary stanu wojennego. Ksiądz Sikorski pod koniec 1981 r. został oddelegowany do duszpasterstwa wśród internowanych w więzieniu na warszawskiej Białołęce. Po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki prowadził Msze św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Został też honorowym kapelanem „Solidarności” regionu Mazowsze.

O godz. 19.30 „Światło Wolności” na placu Piłsudskiego zapalili Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Stan wojenny był nie tylko czasem pognębienia Narodu, ale i okresem mobilizacji religijno-patriotycznej. Setki, a nawet tysiące wiernych gromadziło się na Mszach św. za Ojczyznę, za internowanych, więzionych czy też na Mszach św. odprawianych z okazji różnych rocznic narodowych. W pobliżu kościołów pojawiały się znicze, znaki Polski Walczącej oraz krzyże układane z kwiatów lub zniczy. Kwietne krzyże stały się jedną z form sprzeciwu wobec stanu wojennego. Zwyczaj ten wywodzi się prawdopodobnie z miejsca, w którym stał papieski ołtarz z pielgrzymki w 1979 roku na warszawskim placu Zwycięstwa (obecnie pl. Piłsudskiego). Pierwszy krzyż z kwiatów i zniczy pojawił się tam w połowie kwietnia 1982.  31 sierpnia 1982 r.  w Lubinie od układania krzyża rozpoczęła się manifestacja, w czasie której Milicja Obywatelska zabiła 3 osoby.

Układanie krzyży z kwiatów czy ze zniczy trwało do 1989 roku. Teraz można spotkać je na cmentarzach, mają upamiętnić tych, którzy walczyli za ojczyznę, a nie mają grobu. 

Wydarzenia przygotowane przez IPN na 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

CENTRALA

 

ODDZIAŁ IPN W BIAŁYMSTOKU

 

DELEGATURA IPN W OLSZTYNIE

 

ODDZIAŁ IPN W GDAŃSKU

IPN Gdańsk jest partnerem wielu wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”. Dokładny program tutaj.

 

ODDZIAŁ IPN W KATOWICACH

 

ODDZIAŁ IPN W KRAKOWIE

 

DELEGATURA IPN W KIELCACH

 

ODDZIAŁ IPN W LUBLINIE

 

ODDZIAŁ IPN W ŁODZI

 

ODDZIAŁ IPN W POZNANIU

 

ODDZIAŁ IPN W RZESZOWIE

 

ODDZIAŁ IPN W SZCZECINIE

 

ODDZIAŁ IPN W WARSZAWIE

 

ODDZIAŁ IPN WE WROCŁAWIU

 

DELEGATURA IPN W OPOLU

Polecamy portal IPN 13grudnia81.pl

PAMIĘTAJMY O OFIARACH STANU WOJENNEGO