logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Prezydent Andrzej Duda oraz Prezes IPN Jarosław Szarek uczcili ofiary stanu wojennego, dołączając się do ułożenia krzyża ze zniczy na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Stan wojenny był nie tylko czasem pognębienia Narodu, ale i okresem mobilizacji religijno-patriotycznej. Setki, a nawet tysiące wiernych gromadziło się na Mszach św. za Ojczyznę, za internowanych, więzionych czy też na Mszach św. odprawianych z okazji różnych rocznic narodowych. W pobliżu kościołów pojawiały się znicze, znaki Polski Walczącej i w kształcie litery „V” oraz krzyże układane z kwiatów lub zniczy. Kwietne krzyże stały się jedną z symbolicznych form sprzeciwu wobec stanu wojennego. Zwyczaj ten wywodzi się prawdopodobnie z miejsca, w którym stał papieski ołtarz z pielgrzymki w 1979 r. na warszawskim placu Zwycięstwa (pierwszy krzyż z kwiatów i zniczy pojawił się tam w połowie kwietnia 1982 r.), później obyczaj ten rozpowszechnił się w innych miastach. Na ten „marginalny, ale ważny problem” zwrócił uwagę tow. Czesław Kiszczak podczas posiedzenia Biura Politycznego KC PZPR w czerwcu 1982 roku.

Właśnie od układania krzyża rozpoczęła się ogromna manifestacja 31 sierpnia 1982 r. w Lubinie – od kul komunistycznej milicji zginęły wtedy 3 osoby. W niektórych miejscach Polski krzyże z kwiatów i zniczy były układane do 1989 r., a na cmentarzach pojawiają się do dzisiaj, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli za ojczyznę, a często nawet nie mają grobu. Te znicze palą się również dla tych, co do których nie jest udowodnione, że zostali zamordowani przez komunistyczny reżim. Taki był los dziesiątków ofiar tzw. „nieznanych sprawców”.

Kto nie był obecny na placu Józefa Piłsudskiego, mógł zapalić wirtualne światło wolności, nawiązujące do świeczki zapalonej w oknie Jana Pawła II i wezwania Ronalda Reagana do gestów solidarności z Polakami.

 

ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI