logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Zapal Światło Wolności. Instytut Pamięci Narodowej uczcił ofiary stanu wojennego w 36. rocznicę jego wprowadzenia

O zapalenie 13 grudnia świec – symbolicznych świateł pamięci – w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zaapelował w liście do marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast prezes IPN dr Jarosław Szarek.

„Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Symboliczne światło wolności, jako znak solidarności z Polakami, zapalił wówczas w Pałacu Apostolskim w Watykanie Papież Jan Paweł II, a ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan w Bożonarodzeniowym orędziu wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego, zwracając się do Amerykanów słowami: »Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić«” – przypomniał w liście prezes Instytutu.

W tamtą pamiętną grudniową noc za sprawą Ronalda Reagana świeca zapłonęła w oknie Białego Domu – był to wyraz sprzeciwu wobec władz oraz solidarności z ofiarami. Zachęcając do powtórzenia tego gestu IPN pragnie przypomnieć wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę antykomunistycznego oporu.

„Ufamy, że kampania połączy Polaków we wspólnym hołdzie wobec zabitych i poszkodowanych przez reżim komunistyczny. Niech ten gest będzie też wyrazem naszego przywiązania do ideałów wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych” – napisał prezes IPN.

List prezesa IPN Jarosława Szarka do władz samorządowych

W środowy wieczór, 13 grudnia, o godz. 19:30 – w tym samym dniu, w którym 36 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję, zapłonęły światła wolności w oknach naszych domów. Wirtualne światło wolności można zapalić poprzez kliknięcie na poniższy baner.

Patronat Honorowy Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy 

 

Wydarzenia przygotowane przez IPN na 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

IPN CENTRALA

IPN BIAŁYSTOK

IPN GDAŃSK

IPN KATOWICE

IPN KRAKÓW

IPN LUBLIN

IPN ŁÓDŹ

IPN POZNAŃ

IPN RZESZÓW

IPN SZCZECIN

IPN WARSZAWA

IPN WROCŁAW

Polecamy portal edukacyjny IPN 13grudnia1981.pl