logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

2 dni, 16 zespołów, 31 debat, czyli święto oksfordzkiej debaty historycznej

29 i 30 maja 2019 roku w Sejmie RP odbyło się podsumowanie IV Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. W turnieju zwyciężyła drużyna z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Drugie miejsce zajął zespół z II LO im. gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu

Na trzecim stopniu podium znalazły się dwa zespoły: II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim i XII LO im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu.

Dodatkowo przyznane zostały indywidualne wyróżnienia trzem najlepszym mówcom całego turnieju, którymi okazali się Jakub Przelaskowski z Krakowa, Jan Młynarczyk z Kielc i Marek Michalski z Inowrocławia – najwyżej oceniany przez jurorów w każdej kolejnej debacie.

W fazie pucharowej, która rozegrała się drugiego dnia rywalizacji, 8 drużyn zmierzyło się z tezą: Najwyższe władze Polski nie powinny opuszczać kraju 17.09.1939. O kolejności miejsc w półfinale zadecydowały debaty nad tezą: Z perspektywy przywódców Polskiego Państwa Podziemnego decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była słuszna, natomiast w wielkim finale, stanowiącym podsumowanie tegorocznej edycji projektu, dwie najlepsze drużyny dyskutowały na temat: Bez pierwszej pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski nie byłoby Sierpnia 1980.

Transmisja debaty finałowej na kanale IPNtv

* * *

W turnieju w Warszawie wzięło udział 16 zespołów, które zwyciężyły podczas rywalizacji w turniejach regionalnych. Były to reprezentacje następujących szkół: I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, I LO im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu, I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, II LO im. gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu, II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim, II LO im. Mieszka I w Szczecinie, II LO im. Mikołaja Reja w Kraśniku, III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, IV LO im. Cypriana K. Norwida w Białymstoku, IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, Katolickie LO im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach, LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, Pijarskie LO Królowej Pokoju w Łowiczu, V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku, XII LO im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu.

 • I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie
  I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie
 • I LO im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu
  I LO im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu
 • I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie
  I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie
 • II LO im. gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu
  II LO im. gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu
 • II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim
  II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim
 • II LO im. Mieszka I w Szczecinie
  II LO im. Mieszka I w Szczecinie
 • II LO im. Mikołaja Reja w Kraśniku
  II LO im. Mikołaja Reja w Kraśniku
 • III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie
  III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie
 • IV LO im. Cypriana K. Norwida w Białymstoku
  IV LO im. Cypriana K. Norwida w Białymstoku
 • IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
  IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
 • Katolickie LO im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach
  Katolickie LO im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach
 • LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach
  LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach
 • Pijarskie LO Królowej Pokoju w Łowiczu
  Pijarskie LO Królowej Pokoju w Łowiczu
 • V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
  V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
 • VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku
  VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku
 • XII LO im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu
  XII LO im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

Pierwszego dnia turnieju odbyła się faza grupowa (w systemie „każdy z każdym”).

Uczestnicy debatowali nad tezami:

 • Przemysł województwa śląskiego miał kluczowe znaczenie dla gospodarki II RP
 • Układ Sikorski-Majski był sukcesem politycznym rządu Władysława Sikorskiego
 • Największym sukcesem edukacji historycznej w Polsce po upadku komunizmu jest przywrócenie pamięci Żołnierzy Wyklętych

Turniej Debat Historycznych objęli swoim patronatem: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

* * *

W roku szkolnym 2018/19 odbyło się 15 turniejów regionalnych. Łącznie w pojedynkach debatanckich wzięło udział 125 zespołów ze 105 szkół ponadgimnazjalnych.

Celem turnieju jest zapoznanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z historią Polski XX wieku z wykorzystaniem debaty oksfordzkiej. Idea debaty oksfordzkiej wywodzi się z Uniwersytetu Oksfordzkiego i jest formą uporządkowanej dyskusji nad tezą – jedna drużyna występuje po stronie tezy, druga przeciwko niej. Bardzo duży nacisk kładzie się na kulturę słowa i szacunek do oponenta. W Polsce model debaty oksfordzkiej pojawił się w tatach 90. z inicjatywy prof. Zbigniewa Pełczyńskiego.

Projekt Instytutu Pamięci Narodowej na tak dużą skalę (w roku szkolnym 2018/19 Turniej Debat Historycznych był nadal największym turniejem debat oksfordzkich w Polsce) jest realizowany po raz czwarty, dzięki wsparciu wielu środowisk debatanckich w całej Polsce: Fundacja Projekty Edukacyjne, Instytut Debaty Publicznej, Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, Fundacja „Nowy Głos”, Tarnowska Liga Debatancka,  Stowarzyszenie „Nowe Przestrzenie”, Fundacja Edukacyjna G5, Fundacja „PEStka”, Koło Naukowe Retoryki Stosowanej KUL, Centrum Europejskie Natolin, Szczeciński Klub Debat, Klub Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Koło Naukowe Badań nad Konkurencyjnością SGH. Lokalne turnieje odbywały się w gościnnych progach uczelni, szkół i instytucji.

Zwycięzcy poprzednich edycji TDH:

III TDH 2017/18 – IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu

II TDH 2016/17 – II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu

I TDH 2015/16 – VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni

W 2015 roku odbyła się pierwsza debata „O Puchar Prezesa IPN” pomiędzy zwycięzcami turniejów debat w Katowicach i Poznaniu. Trofeum to wywalczyła drużyna II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. W tym roku reprezentacja tej szkoły znajduje się w gronie finalistów.

Opcje strony