logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy

Czy wiesz, że, Kazimierz Funk wyodrębnił  witaminę B1, a także jest twórcą samego słowa „witamina”? A to, że Polak, Kazimierz Prószyński skonstruował pierwszy projektor filmowy zwany pleografem?

Nie ? W takim razie zapraszamy Cię do udziału w nowym konkursie „Zapomniani Polscy Naukowcy i Wynalazcy”, zorganizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

Aby wziąć w nim udział, musisz być uczniem klas 7-8 szkoły podstawowej albo uczniem szkoły ponadpodstawowej. Zadaniem konkursowym jest, by w ciekawej i nowoczesnej formie przedstawić życie i działalność wybranego przez siebie polskiego naukowca. Ważne, aby postać, którą wybierzesz, była mało znana bądź w ogóle nieznana, była Polakiem i żyła między XIX a XX wiekiem.

Pracę możesz wykonać sam bądź z koleżanką lub kolegą.

TERMINY:

Do 7 marca 2021 roku czekamy Twoją prace konkursową. Prosimy wysyłać je na adres:  Biuro Edukacji Narodowej IPN, ul. Postępu 18, 02-676 Warszawa z dopiskiem: „Zapomniany polscy naukowcy i wynalazcy”.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 31 marca 2021 roku. Laureaci o wygranej zostaną poinformowani drogą mailową oraz poprzez informację na stronie internetowej organizatora.

Zanim jednak zaczniesz szukać, sprawdzać, zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.

Koordynator konkursu: Aneta Mintzberg mail: aneta.mintzberg@ipn.gov.pl

 

Jeżeli szukacie inspiracji to polecamy jedną z naszych publiakcji:

Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki, red. naukowa Bolesław Orłowski, t. 1–4.

oraz film

„Fenomen polskości” – film dokumentalny Aliny Czerniakowskiej o Bolesławie Orłowskim