Z archiwum IPN - lekcje i warsztaty
Archiwum – miejsce, w którym mieszkają dokumenty
Lekcje archiwalne dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych
Oferta dla grup zorganizowanych
Podczas zajęć uczniowie dowiadują się, czym jest archiwum, jakie formy dokumentów możemy w nim znaleźć oraz na czym polega praca z materiałami archiwalnymi. Następnie grupa zwiedza pracownie i magazyny archiwalne. Spotkanie kończy quiz, podczas którego uczniowie mogą sprawdzić zdobytą wiedzę. Opcjonalnie, po uzgodnieniu z opiekunem grupy, możliwe jest rozszerzenie programu o prezentację opartą na dokumentach z naszego zasobu, dotyczącą wybranego tematu z historii Polski.
Czas trwania wizyty ok. 2 godziny. Lekcja jest bezpłatna.
Spotkania są organizowane po przesłaniu zgłoszenia na adres: spotkaniawarchiwum@ipn.gov.pl i uzgodnieniu terminu.
W archiwum IPN
Lekcje i warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów
Oferta dla grup zorganizowanych
Na spotkanie składa się:
- wprowadzenie – prezentacja o zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej i zadaniach Archiwum IPN;
- prezentacja tematyczna/warsztaty – temat do uzgodnienia z opiekunem grupy (np. fotografie z zasobu IPN, materiały dotyczące okresu II wojny światowej, ewidencja operacyjna służb PRL, inwigilacja jednostki w PRL, żołnierze podziemia nieodległościowego, zbiory filmowe AIPN itp.). Podczas tej części spotkania archiwiści prezentują i omawiają wybrane dokumenty. W przypadku wyboru wersji warsztatowej uczestnicy podczas samodzielnej pracy interpretują udostępnione archiwalia;
- zwiedzanie archiwum – magazynów i pracowni archiwalnych: pracownia konserwacji dokumentów, pracownia digitalizacji, magazyn kartoteczny.
Czas trwania wizyty ok. 2 godziny. Spotkanie jest bezpłatne.
Spotkania są organizowane po przesłaniu zgłoszenia na adres: spotkaniawarchiwum@ipn.gov.pl i uzgodnieniu terminu.
Warsztaty do studentów
Archiwum IPN zaprasza na warsztaty dla studentów w zakresie nauk pomocniczych historii.
W programie zajęć proponujemy (do wyboru):
- film w Archiwum IPN (materiały filmowe z okresu II wojny światowej, materiały operacyjne i szkoleniowe organów bezpieczeństwa PRL);
- fotografie z zasobu b. Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce;
- zbiory fotograficzne Archiwum IPN z okresu PRL;
- druki ulotne - plakaty, afisze, ulotki (z okresu II wojny światowej i PRL);
- prasa polonijna w zbiorach Archiwum IPN.
W ramach zajęć: charakterystyka zbiorów, omówienie zasad ich opracowania, interpretacja źródła, zadania warsztatowe (np. w zakresie prawidłowego opisu dokumentu).
Zakres i terminy zajęć uzgadniamy indywidualnie. Spotkanie jest bezpłatne. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: spotkaniawarchiwum@ipn.gov.pl
Mobilne gry miejskie
Dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i szkół ponadpodstawowych
W ofercie znajdują się dwie gry miejskie zorganizowane w formie spacerów z wykorzystaniem aplikacji Action Track na urządzenia mobilne. Gry w atrakcyjny sposób zapoznają uczestników z dokumentami z naszego zasobu oraz z historią powstania warszawskiego poprzez losy dwojga młodych ludzi (gra „Losy Ewy i Jerzego Stolarskich”) lub miejsca i związane z nimi zdarzenia (gra „Spacer z historią i sztuką”).
- „Spacer z historią i sztuką” – szlak gry wiedzie do miejsc związanych z historią, kulturą oraz sztuką Warszawy i Polski w XX wieku, przypominających o niepodległościowej działalności Polaków oraz o oporze przeciwko komunistycznemu zniewoleniu. Czas trwania gry ok. 3 godziny.
- „Losy Ewy i Jerzego Stolarskich” – scenariusz gry oparto na historii młodych żołnierzy Armii Krajowej, którzy postanowili walczyć za Ojczyznę, a jednocześnie nie zapomnieli o łączącej ich miłości. Czas trwania gry ok. 2 godziny.
Spotkanie jest bezpłatne. Ustalenie terminu gry po przesłaniu zgłoszenia na adres: spotkaniawarchiwum@ipn.gov.pl
Spotkania z dokumentem w Archiwum IPN
Dni otwarte dla szkół
Formuła adresowana do uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych (klasy 7-8). Podczas spotkań prezentowane są ekspozycje tematyczne (oryginały dokumentów archiwalnych, plansze wystawowe). Archiwiści omawiają poszczególne części ekspozycji. Uczniowie dodatkowo zwiedzają wybrane pomieszczenia archiwum. Przejście kończy quiz z nagrodami, sprawdzający zdobytą wiedzę.
Informacje o terminie dni otwartych w Archiwum IPN publikowane są na stronie internetowej IPN oraz na naszym profilu Facebook (https://www.facebook.com/archiwumipn/).Wejścia grup zorganizowanych po wcześniejszym przesłaniu zgłoszenia na adres: spotkaniawarchiwum@ipn.gov.pl (zapisy na konkretne godziny).