logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Pokazy edukacyjne

Pokazy edukacyjne zostały odwołane, odbędą się w innym terminie

Oświadczenie

W związku z obecną sytuacją w systemie oświaty zmuszeni jesteśmy odwołać pokazy edukacyjne dla uczniów w Warszawie, które miały się odbyć 11, 12 i 15 kwietnia w ramach 10. przeglądu filmowego Echa Katynia. Jednocześnie informujemy, że planowane pokazy odbędą się w innym terminie, o którym powiadomimy.

Biuro Edukacji Narodowej IPN

Wśród tegorocznych propozycji dla szkół znajdują się filmy:

  •  11 kwietnia, godz. 11:00: Katyń – Ostatni świadek (reż. Piotr Szkopiak, 2018). Film odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej. Zainspirowany biografią jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercowa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku.
  •  12 kwietnia, godz. 11:00: Ofiara pionków (reż. Asen Władimirow, 2018). Film przedstawia burzliwą historię Bułgara dr. Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, powołanej przez Niemców po odkryciu zwłok tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD pod Katyniem w 1940 r. Jest to opowieść o długiej i bolesnej drodze udowodnienia prawdy o udziale Związku Sowieckiego, w tych mało znanych w Bułgarii wydarzeniach.
  •  15 kwietnia, godz. 11:00: Czaszka z Katynia (reż. Anna Elisabeth Jessen, 2006). Niezwykła historia, która rozpoczęła się w 1943 roku. Duński profesor Helge Tramsen przemyca do Kopenhagi czaszkę jednego z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Czaszka zostaje odnaleziona w 2005 roku w jednej z szaf Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze. Film przedstawia także losy lekarzy pracujących na miejscu ekshumacji grobów w 1943 roku, ich potworne przeżycia związane z odkryciem prawdy o Katyniu. Po filmie odbędzie się krótkie spotkanie z reżyserką filmu.

Pokazy odbędą się w Kinie Luna przy ul. Marszałkowskiej 28 w Warszawie.

Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia grup szkolnych prosimy przesyłać na adres Karol.Litwin@ipn.gov.pl do 10 kwietnia br. do godz. 14.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony