logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Warsztaty on-line Działania polskiego ziemiaństwa na rzecz II Rzeczypospolitej. Wybrane przykłady - 28 stycznia 2021 r.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu edukacyjnego W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym i jako kolejne spotkanie w cyklu szkoleń dla nauczycieli.

W czwartem 28 stycznia 2021 r. zostały przeprowadzone przez dr Agnieszkę Łuczak (Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu) warsztaty on-line Działania polskiego ziemiaństwa na rzecz II Rzeczypospolitej. Wybrane przykłady, które zgromadziły grupę ponad 40 słuchaczy z całej Polski. Warsztaty dotyczyły etosu ziemiaństwa i pracy społecznej przedstawicieli tej warstwy na rzecz pozostałych mieszkańców niepodległego Państwa Polskiego. Dr Łuczak zaprezentowała bliżej dwie wybitne postaci ze środowiska ziemiańskiego: Marię Kleniewską (1863-1947) oraz Kazimierza Fudakowskiego (1880-1965), charakteryzując ich aktywność społeczną i polityczną. Szczególnie interesujące były poruszone wątki roli ziemianek w pomocy społecznej i wychowaniu młodzieży wiejskiej oraz aktywności środowiskach, w których funkcjonowały inicjatorki działań. Słuchacze mogli skorzystać z podanych źródeł i przedyskutować załączone do warsztatów dokumenty.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu edukacyjnego W służbie Niepodległej. Działalność ziemian na rzecz państwa i społeczeństwa w dwudziestoleciu międzywojennym i jako kolejne spotkanie w cyklu szkoleń dla nauczycieli. Kolejne jest planowane 9 lutego 2021 r. z udziałem prof. dr. hab. Jerzego Gapysa z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. O szczegółach poinformujemy w kolejnych komunikatach na stronach organizatorów. Serdecznie zapraszamy!

Opcje strony