logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956

Wystawa przypomina nieznane historie konspiracyjnych organizacji, które były tworzone spontanicznie i niezależnie przez młodzież w latach 1944/1945–1956. Szacuje się, że w tym czasie istniały przynajmniej 972 podziemne związki młodzieżowe, skupiające ok. 11 tys. członków. Zakładali je we wszystkich regionach uczniowie, studenci, młodzi robotnicy i chłopi w wieku 14–21 lat. Przyświecały im te same cele: przekonanie społeczeństwa do kontynuowania oporu i obrony własnego systemu wartości. Zasadniczym jednakże zadaniem było odzyskanie niepodległości, rozumianej jako warunek restytucji wolności osobistej.

Projekt IPN ma na celu przypomnieć powojenną działalność członków młodzieżowego podziemia – tytułowego zapomnianego ogniwa w walce o niepodległość Polski z komunizmem. 

Wystawa zawiera plansze przedstawiające sylwetki bohaterów konspiracji młodzieżowej z różnych stron Polski, w tym z obszaru województwa śląskiego. Prezentujemy Leona Machinię z harcerskiej organizacji "Contra" działającej w Chorzowie, Zofię Hajdukiewicz z częstochowskiej organizacji  "Wolna Młodzież" i Tadeusza Tarnawę z konspiracyjnej organizacji "Czarne Harcerstwo" działającej na Podbeskidziu.  

Informacje techniczne: wystawa składa się z 27 plansz o wymiarach 100 cm x 120 cm (system Pegasus – baner rozwijany na stelażu).

 

 

Panele wystawy

Opcje strony