logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

ŁÓDŹ: Finał ogólnopolskiego konkursu historycznego „»Za dużo widziałem w czasie wojny« – Jan Karski (1914–2000)”

W związku z uchwałą Sejmu z 6 grudnia 2013, ustanawiającąrok 2014 Rokiem Jana Karskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi wrazz Muzeum Miasta Łodzi zorganizowały konkurs dla uczniów szkółponadgimnazjalnych. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o postaci JanaKarskiego, przede wszystkim w kontekście wydarzeń II wojny światowej.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowywały elektroniczny projekt gazetki szkolnejpoświęconej Janowi Karskiemu. Zadanie to miało na celu nie tylko zmotywowanieuczniów do zainteresowania się biografią kuriera, ale również kształcenieumiejętności pracy z publikacjami naukowymi, tekstami źródłowymi oraz pisaniekrótkich form dziennikarskich. W pierwszym etapie wyłoniono 18 drużyn, któreprzeszły do następnej, finałowej tury konkursu.

Finał konkursu z udziałem dr. Łukasza Kamińskiego, PrezesaInstytutu Pamięci Narodowej  odbył się 27 listopada 2014 r. w SaliLustrzanej Muzeum Miasta Łodzi. Drużyny rywalizowały w turnieju złożonymz trzech rund, odpowiadając na pytania oraz wykonując zadania oparte na pracy zmapą, ikonografią, tekstem źródłowym. Na tym etapie liczyła się nie tylkoznajomość życiorysu i dokonań Karskiego, ale również wiedza z historii II wojnyświatowej – przede wszystkim o dziejach Polskiego Państwa Podziemnego, Rządu RP
na uchodźstwie, Zagładzie Żydów, dyplomacji międzynarodowej, historii działańwojennych.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce:

AnnaBłaszczyk, Jakub Chrabelski, Adrian Wilczyński zZespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu, nauczyciel – Monika Dworczak.

II miejsce: Kamil Sitek i JakubGórnik z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Działoszynie, nauczyciel – Aneta Cierpiał.

III miejsce:Aleksandra Marek, Marlena Marek, Ewa Jabłońska z I Liceum Ogólnokształcącego wPabianicach, nauczyciel – Magdalena Klewin.

Zwycięzcom,ale także wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

Łódzki oddział IPN przygotował również niespodziankę dlauczestników drugiego etapu konkursu – zwiedzanieMuzeum Kanału „Dętka", które odkrywa dotychczas nieznane fakty z historii miasta Łodzi, bo z jednej strony prawie nikt nie widział łódzkichpodziemi (blisko 4 tysięcy kilometrów wodociągów i kanałów) z drugiej zaś – mało kto wie orozmachu i zapale, z jakimi w latach 20. i 30. ubiegłego wieku budowano ten podziemnylabirynt.

Foto: Kamila Kańka

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony