logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim – 24 lutego 2020

Na drugim w 2020 r. spotkaniu członkowie Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” w Ostrowie Wielkopolskim spotkali się w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych przy ul. Kantaka 6. W spotkaniu uczestniczyło przeszło sto osób, w tym uczniowie II liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta, Zespołu Szkół Usługowych, Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych, a także Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach.

Tematem spotkania był zbliżający się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zaprezentowano film dokumentalny pt. Witold, poświęcony postaci Witolda Pileckiego, wg scenariusza i w reżyserii Tadeusza Pawlickiego.

Z wprowadzeniem do symbolicznej daty 1 marca i do filmu wystąpił Jerzy Sówka, przewodniczący Klubu. Przedstawił swój osobisty związek z miejscami, z których pochodził Witold Pilecki: Sukurczami i Krupowem, leżących obecnie na terenie Białorusi. Opowiedział również o swoim kontakcie z córką Rotmistrza Zofią podczas Rajdu Katyńskiego w 2013 r. 

Przypomniano postać Jana Kempińskiego ps. „Błysk”, który urodził się we wsi Jaskółki, (przylegającej do Ostrowa) w lutym 1921 r. Został zamordowany 21 czerwca 1946 r. w Poznaniu, jego szczątków, podobnie jak wielu innych Niezłomnych, jeszcze nie odnaleziono.  Wspomniany został też Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, którego 69. rocznica śmierci przypadała 8 lutego. Została też wspomniana Danuta Siedzikówna ps. „Inka” z Oddziału „Łupaszki”, rówieśniczka dla wielu z dzisiejszych uczestników spotkania, której odebrano życie na sześć dni przed osiemnastymi urodzinami, a której ciało zostało potajemnie zakopane w Gdańsku na ścieżce cmentarnej, podobnie jak jej kolegi z oddziału, Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”.

Transmisję filmu zakończyła ożywiona dyskusja.

  • Pomniki upamiętniające "Wyklętych"
    Pomniki upamiętniające "Wyklętych"
  • Pomniki upamiętniające "Wyklętych"
    Pomniki upamiętniające "Wyklętych"
  • Pomniki upamiętniające "Wyklętych"
    Pomniki upamiętniające "Wyklętych"

Opcje strony