logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu – 10 października 2019

Październikowe spotkanie członków i sympatyków zgierskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” miało miejsce w bibliotece Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Na początku spotkania licznie przybyłych gości przywitali Dariusz Gołubienko, wicedyrektor Szkoły oraz Robert Starzyński, przewodniczący Klubu. Prelegentem był dr hab. Janusz Wróbel z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, który przedstawił wykład pt. Polski Październik 1956.

Na wstępie przewodniczący Klubu podzielił się z zebranymi smutną wiadomością o śmierci śp. Antoniego Galińskiego, koordynatora Klubów im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w okręgu łódzko-kaliskim. Krótko przedstawił sylwetkę Pana Antoniego oraz poinformował o dacie i miejscu Jego ostatniego pożegnania.

Dr hab. Janusz Wróbel rozpoczął swoje wystąpienie od przedstawienia rysu historycznego II wojny światowej i jej konsekwencji dla Polski powojennej, jak i sytuacji politycznej w krajach bloku wschodniego w pierwszych latach po wojnie. Unaocznił zebranym, jakie znaczenie miała śmierć w 1953 r. Józefa Stalina oraz jaki skutek odniósł tzw. referat Chruszczowa. Przeszło 60 lat temu, w nocy z 24 na 25 lutego 1956 r., przywódca ZSRS Nikita Chruszczow wygłosił w czasie XX Zjazdu KPZR tajny referat „O kulcie jednostki i jego następstwach”. Poddał w nim ostrej krytyce Stalina i stworzony przez niego system zbrodni, wywołując wstrząs w świecie humanistycznym. Treść referatu bardzo szybko przestała być tajemnicą. W całej Polsce organizowano tysiące spotkań i partyjnych zebrań, w czasie których dyskutowano na temat referatu i sytuacji panującej w kraju. Pod koniec czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchł robotniczy protest, który był pierwszym w Polsce masowym wystąpieniem robotniczym przeciwko komunistycznym władzom i w bardzo poważnym stopniu przyspieszył zmiany polityczno-gospodarcze w PRL. Profesor Wróbel zasygnalizował również wydarzenia, które miały miejsce wówczas w Łodzi i miastach ościennych – ruchy wojsk sowieckich oraz samoorganizowanie się młodzieży studenckiej.

Spotkanie zakończyła żywa dyskusja.

Fot. Maciej Rubacha

 

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony