logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„PESEL w PRL. Informacja czy inwigilacja” – zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu im. gen. „Grota” – Łódź, 22 października 2019

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi, działający przy łódzkim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, zaprasza na spotkanie z dr. Bartłomiejem Kluską, historykiem, pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, zatytułowane PESEL w PRL. Informacja czy inwigilacja?”

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności stanowi największe i najtrwalsze dokonanie informatyki PRL. Jego ślad – 11-cyfrowy numer ewidencyjny – każdy obywatel III RP nosi w dowodzie osobistym i wykorzystuje w codziennych kontaktach z instytucjami publicznymi. Dzień w którym uruchomiono PESEL jest zatem początkiem nowoczesnej e-administracji w Polsce. Tymczasem, choć sięgający Ministerstwa Spraw Wewnętrznych rodowód systemu bywa źródłem sensacyjnych doniesień prasowych, jego historia pozostaje niemal całkowicie nieznana.

Dlaczego Polsce Ludowej, informatyzującej się z ogromnym trudem i bez większych efektów, udało się właśnie z systemem PESEL? Czy musiał on być budowany w resorcie spraw wewnętrznych i czy w związku z powyższym był to system resortowy czy administracyjny? W jakim stopniu na istnieniu systemu skorzystali obywatele? Czy na jego istnieniu skorzystały władze PRL? Wreszcie – skąd w dowodach Polaków wziął się ów tajemniczy numer i jakie dane są pod nim ukryte?

Próbą odpowiedzi na te pytania będzie wykład dr. Bartłomieja Kluski, na który zapraszamy  22 października 2019 r. (wtorek) o godz. 14.00 w Łódzkim Domu Kultury (ul. Romualda Traugutta 18, sala 221). Wstęp wolny.

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony