logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Z dziejów konspiracji młodzieżowej w PRL – Łódź, 18 lutego 2020

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi.

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi, działający przy łódzkim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, zaprasza na spotkanie z dr. Bartłomiejem Kluską, historykiem, pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, zatytułowane Służba Bezpieczeństwa na tropie „Niewidzialnej Ręki”. Szkic do dziejów konspiracji młodzieżowej w PRL.

Dziś nie ustalimy już, jak w 1957 roku w ręce katowickiej Służby Bezpieczeństwa wpadły listy, w których niejaki Huck Fin, podpisujący się jako główny dowódca Inspektoratu Pantera, chwalił się istnieniem tajnej organizacji Kwatera Główna K-6 i przesyłał znajomym zdjęcia członków tego sekretnego sprzysiężenia pozujących z bronią automatyczną. A przecież czasy były wciąż niespokojne i nie całe młode pokolenie chciało włączyć się w proces odbudowy kraju pod szyldem wzorowanego na radzieckim Komsomole Związku Młodzieży Polskiej czy paramilitarnej „Służbie Polsce”. Nic zatem dziwnego, że bezpieka podeszła do rozpracowania Inspektoratu Pantera z pełnym zaangażowaniem.

Czy funkcjonariusze SB dotarli do „Kwatery Głównej K-6”? Czy Huck Fin i jego kompani zostali schwytani? Czy stanowili rzeczywiste zagrożenie dla Polski Ludowej? I wreszcie – jaką rolę w tych wydarzeniach odegrała akcja społeczna czasopisma „Świat Młodych” pn. „Wyprawa Tysiąca Przygód”?

18 lutego o godz. 14.00 w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury (ul. Romualda Traugutta 18) na wyżej postawione pytania odpowie dr Bartłomiej Kluska.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Fotografia Inspektoratu Pantera (ze zbiorów Jana Witaszka)

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony