logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Zaplute karły reakcji”

"Zaplute karły reakcji". Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944–1956

Celem wystawy jest wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej z lat 1944–1956. Autorzy mają jednak świadomość, iż nie przedstawia ona wszystkich aspektów działalności podziemia. Zadaniem prezentowanych fotografii jest ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej, ich uzupełnieniem jest komentarz zawarty w nadtytułach chronologicznie ułożonych plansz.

Użyte w tytule sformułowanie „zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej.

Fotografie i materiały wykorzystane do wystawy pochodzą głównie ze zbioru zgromadzonego na potrzeby wydawnictwa Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956. Integralną częścią wystawy są luźne karty z komentarzem historycznym umieszczone na stojakach. Dzięki temu zwiedzający wystawę mogą wyjść z pakietem informacji na temat prezentowanego tematu.Wystawa przedstawia wiele aspektów dziejów podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie.

autorzy:
Agnieszka Jaczyńska, Sławomir Poleszak, Rafał Wnuk

Informacja techniczna:
7 paneli o wymiarach 150 x 250 cm, 6 paneli o wymiarach 150 x 100 cm, 3 panele o wymiarach 69 x 214,5, 2 panele o wymiarach 200 x 100 cm , 2 panele o wymiarach 85 x 200 cm. Wystawa w polskiej wersji językowej, przeznaczona do prezentacji wewnętrznej.

"Zaplute karły reakcji" - wystawa w wersji online>

Opcje strony