logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Historia w obrazie”. Prezentacja obrazu Jerzego Oleksiaka „Franciszek Witaszek”, 24 września 2020

W ramach „Przystanku Historia” przygotowaliśmy dla Państwa propozycję udziału w szeregu spotkań ze sztuką i historią. Tłem każdego ze spotkań w cyklu „Historia w obrazie” jest obraz namalowany przez Jerzego Oleksiaka. Powstające w ostatnich latach obrazy z cyklu „Ludzie cogito” przedstawiają bohaterów naszej współczesnej historii, m.in. gen. Władysława Andersa, arcybiskupa Antoniego Baraniaka i Franciszka Witaszka. Podczas spotkań w „Przystanku Historia” przybliżymy Państwu dziesięć postaci i historii, które namalował Jerzy Oleksiak.

Pierwszym obrazem, który został zaprezentowany w nowootwartym „Przystanku Historia” 24 września 2020 r., był obraz pt. Franciszek Witaszek. Przedstawia on zamordowanego przez Niemców w 1943 r. w Forcie VII w Poznaniu dr. Franciszka Witaszka, szefa Związku Odwetu Armii Krajowej Okręgu Poznań, lekarza i społecznika. W panelu dyskucyjnym dotyczącym okupacji niemieckiej w Kraju Warty i działalności związku Odwetu AK oraz działalności dr. Witaszka wzięli udział: Aleksandra Pietrowicz, historyk, specjalistka od okupacji niemieckiej w Wielkopolsce, córka dr. Franciszka Witaszka, Iwona Hańczewska, która wspominała swojego ojca i tragiczne losy swojej rodziny w okresie II wojny światowej oraz reż. Zbysław Kaczmarek, realizujący obecnie film o tym wybitnym polskim lekarzu pt. „Głowa dr. Witaszka”. Spotkanie poprowadziła Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu Marta Szczesiak-Ślusarek.

Wydarzenie to rozpoczęło cykliczne spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN i było jednocześnie jego otwarciem.W następnych miesiącach w „Przystanku Historia” zaprezentowane zostaną kolejne obrazy z cyklu „Ludzie Cogito”:                           

  • Mjr Zygmunt Szendzielarz »Łupaszka« – grób Niezłomnego Żołnierza
  • Gen. Władysław Anders
  • Gen. Stanisław Maczek
  • Świadectwo rotmistrza Witolda Pileckiego
  • Arcybiskup Antoni Baraniak
  • Ksiądz Jerzy Popiełuszko – chrzest Polski
  • Polak – więzień obozu zagłady KL Mauthausen-Gusen
  • Witkacy – 17 września 1939 r.
  • Prymas Stefan Wyszyński – Non possumus

koordynator cyklu: Tomasz Cieślak / tomasz.cieslak@ipn.gov.pl

 

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony