logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ’39

1 września 1939 r. o świcie, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, a 17 września, bez wcześniejszego wypowiedzenia traktatów o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej.

Już pierwsze godziny wojny pokazały, że obaj agresorzy prowadzić ją będą w sposób bezwzględny, a ich działania kierowane są nie tylko przeciwko regularnym jednostkom wojskowym, ale również ludności cywilnej, mimo że była ona chroniona stosownymi konwencjami międzynarodowymi.

Wystawa A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ‘39 przygotowana została z myślą o upamiętnieniu tych zwykłych ludzi, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej wojny. To im oddano głos. Wczytując się we fragmenty wspomnień i relacji cywilnych uczestników wojny 1939 r. (często dotąd niepublikowanych), można wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 r. z perspektywy różnych osób, często zupełnie bezsilnych wobec grozy i otaczających je niebezpieczeństw. Nie wszyscy mogli włączyć się w „cywilny front walki”, byli też tacy, którym wojna odbierała wolę działania.

Prezentowane relacje przedstawiają doświadczenia i odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Stworzony został w ten sposób w miarę pełny obraz tamtych trudnych dni. Staje się on bardziej plastyczny i sugestywny dzięki fotografiom i faksymilom dokumentów oddających ówczesną rzeczywistość.

Autorzy:

scenariusz wystawy: Agnieszka Jaczyńska, Michał Durakiewicz
koncepcja plastyczna: Magdalena Śladecka
współpraca: Paweł Rokicki

Informacja techniczna:

Wystawa składa się z 40 plansz oraz zdjęć w dużym formacie.

W celu wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt z Odziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Lublinie.

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej


Opcje strony