logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Materiały źródłowe

Materiały źródłowe dotyczące Zbrodni Wołyńskiej są nieliczne. Najbardziej ten „czas grozy” oddają świadectwa osób, które przeżyły mordy. W tece IPN „Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy...”. Zbrodnia Wołyńska – historia i pamięć, wydanej w 2013 r. można znaleźć szereg cennych relacji świadków historii, wzbogaconych o mapy i materiał ikonograficzny.

W „Kresowej księdze sprawiedliwych”, wydanej przez IPN w 2007 r. zawarty jest faktograficzny zapis dotyczący ratowania Polaków (i przedstawicieli innych narodowości) przez Ukraińców.

Najnowszą publikacją zawierającą materiały Zbrodni Wołyńskiej i zarazem ważkim odkryciem w polskiej historiografii jest I tom „Dokumentów zbrodni wołyńskiej”

Mapa 1: Rejon ośrodka samoobrony Huta Stara. Termin „Zasłucze” oznacza tereny położone po prawej stronie rzeki Słucz. Na mapie zaznaczono wsie polskie (w tym prawdopodobnie zniszczone) i ukraińskie, a także obszar polskiego bastionu. Źródło: Archiwum Kresowe

Mapa 2: Mapa obrazująca lokalizację formującej się 27 WDP na początku 1944 r. wobec sytuacji operacyjnej: placówek polskiej samoobrony, zgrupowań UPA, pozycji niemieckich, oddziałów sowieckiej partyzantki i nadciągającego frontu. Źródło: Archiwum IPN

Opcje strony