logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Czas grozy. Zbrodnia Wołyńska 1943–1945

Terminem „Zbrodnia Wołyńska” opisuje się ludobójstwo Polaków na terenie Wołynia, Małopolski Wschodniej (Galicji Wschodniej) i wschodniej części Lubelszczyzny dokonane przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1943-1945. Niekiedy zakres chronologiczny jest przez badaczy nieco rozszerzany. Upowszechnianie wiedzy o Zbrodni Wołyńskiej jest istotne ze względu na szczególnie okrutny charakter zjawiska i jego skalę – eksterminację 100-130 tys. Polaków. Okazją do przygotowania teki edukacyjnej jest przypadająca w 2023 r. 80. rocznica tych tragicznych wydarzeń na Kresach Wschodnich.

Teka edukacyjna IPN „Czas grozy. Zbrodnia Wołyńska 1943-1945” przygotowana została w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Teka edukacyjna i materiały uzupełniające skierowane są do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zagadnienie wołyńskiej rzezi  jest obecne w podstawie programowej, warto jednak zauważyć, że ze względu na drastyczny charakter omawianych wydarzeń, dobór treści należy odpowiednio dostosować do wieku i wrażliwości młodzieży.

Temat Zbrodni Wołyńskiej ujęto w możliwie zwarty sposób, tak by przygotowane materiały były komunikatywne i przydatne dla odbiorców. Jednocześnie różnorodność form przekazu informacji historycznych, które znajdziemy w tece, umożliwia dobór narzędzi edukacyjnych zależnie od potrzeb. Zawarte w tece materiały mogą być pomocą w przygotowaniu lekcji, warsztatów, projektu indywidualnego lub grupowego. Nauczyciele, uczniowie, edukatorzy działający na terenie szkół, ale także placówek kultury czy bibliotek, znajdą tu podstawowe wiadomości, ćwiczenia i  tropy dla własnych działań i poszukiwań.