logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Polskie Państwo Podziemne

Gra powstała w związku z 80. rocznicą utworzenia pierwszych struktur Polskiego Państwa Podziemnego, która przypada 27 września 2019 r. oraz ściśle wpisuje się w harmonogram rocznic związanych z wybuchem II wojny światowej.

„Polskie Państwo Podziemne” to edukacyjna gra historyczna, której głównym zamierzeniem jest  przedstawienie szerokiego spektrum działalności Polskiego Państwa Podziemnego poprzez wyeksponowanie portretów i biografii osób, które były czynnie zaangażowane w działalność konspiracyjną w ramach Polskiego Państwa Podziemnego. Nie zawężając optyki tylko i wyłącznie do sfery wojskowej, ale również uwydatniając pion administracji cywilnej.

Na potrzeby projektu została wytworzona oryginalna szata graficzna, która w komiksowej stylistyce ujęła zarówno bohaterów niniejszego wydawnictwa jak i schemat struktury działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Zamysłem autorów było naświetlenie odbiorcy rozmachu i skali działalności PPP poprzez szereg postaci istotnych dla faktografii, jak i graficzne zilustrowanie na „nowo” schematu struktur Polskiego Państwa Podziemnego, którego symboliczny wymiar stanowi niejako inspirację dla odbiorcy do pochylenia się i „odszyfrowania” zawartych w nim treści.

Gra składa się z kilku wariantów, które można swobodnie modyfikować i dostosowywać do poziomu graczy. Dodatkowym filarem warstwy merytorycznej jest dołączona broszura, na łamach której został zamieszczony esej historyczny poświęcony Polskiemu Państwu Podziemnemu oraz biogramy eksponowanych bohaterów.

Poprzez dobór i staranną selekcję postaci  gra wydatnie poszerzy wiedzę i wyobrażenie o szerokim spektrum działalności Polskiego Państwa Podziemnego młodszemu odbiorcy, a także posłuży nauczycielom na niwie edukacyjnej, jako atrakcyjne w formie i treści narzędzie kultywowania i popularyzacji rodzimej historii.

Autorzy gry: dr Zofia Fenrych i Maciej Frycz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie

Autorem koncepcji graficznej gry jest Tomasz Bereźnicki

Recenzja gry: dr Przemysław Benken, dr Bartłomiej Kluska, dr Bartosz Kuświk oraz Karol Czechowicz

Schemat ukazujący rozbudowę struktur Polskiego Państwa Podziemnego został wykorzystany na potrzeby gry, dzięki uprzejmości Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Edukacyjna gra historyczna „Polskie Państwo Podziemne” posiada również swoją graficzną identyfikację: są to połączone trzy litery „P”.

​Gra nie jest przeznaczona na sprzedaż. Jest to materiał edukacyjny przeznaczony dla nauczycieli, placówek oświatowych i edukacyjnych oraz instruktorów harcerskich.

Rozdziałem gry zajmuję się wyłącznie Oddział IPN w Szczecinie.

Gra do nabycia w punktach sprzedaży IPN oraz  w księgarni internetowej ipn.poczytaj.pl

Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu odbiorców, zawartość gry planszowej została przeniesiona do wirtualnej przestrzeni, w postaci prostej w obsłudze aplikacji. Dzięki rozgrywce uczestnik będzie mógł zapoznać się z działalnością postaci tak znanych, jak Witold Pilecki, August Emil Fieldorf czy Aleksander Kamiński, ale również mniej rozpoznawalnych, jak Zbigniew Sujkowski, Władysław Sieroszewski czy Helena Jamonttówna.

Teraz, pobierając aplikację, możesz dołączyć do rozgrywki i zrozumieć, dlaczego Polskie Państwo Podziemne jest określane mianem fenomenu na skalę światową.

Kliknij w link poniżej, aby pobrać aplikację

http://polska1918-89.pl/gry/Polskie_Panstwo_Podziemne.zip 

Pobierz aplikację.
Wypakuj pobrany plik.
Po rozpakowaniu, uruchom plik o nazwie Polskie Państwo Podziemne.exe. i rozpocznij rozgrywkę!

System operacyjny:

Windows 7 (i nowsze)

Wymagania sprzętowe:

Procesor minimum Dual Core 2GHz (zgodny z SSE2), 4GB RAM,

karta graficzna zgodna z DirectX 10

 

Opcje strony