logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Multimedia

Portale edukacyjne

Jedną z form działalności edukacyjnej, którą kierujemy do szerokiego grona odbiorców, są portale tematyczne. Pozwalają one przyswajać wiedzę historyczną z konkretnego zakresu tematycznego. Na stronach IPN można dowiedzieć się jaki jest aktualny stan badań naukowych nad danym zagadnieniem oraz odnaleźć dodatkowe materiały, zdjęcia i bibliografię.

więcej portali edukacyjnych

Filmy

Filmy edukacyjne, dokumentalne i krótkometrażowe tworzone przez IPN w ciekawy sposób uzupełniają i wzbogacają lekcję z historii najnowszej, poruszają nieznane wątki znanych historii ale także przedstawiają najnowsze wyniki badań naukowych.

więcej filmów

Audiobooki

Muzyka i dźwięk są jednym z narzędzi przekazywana pamięci historycznej. Możecie być bardzo zaskoczeni jak niektóre utwory powstają i jaki ukryty przekaz posiadają.

więcej audiobooków

Notacje

Jednym z najważniejszych zadań IPN jest utrwalanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom relacji świadków historii. W tym celu powstaje Archiwum Historii Mówionej. Do tej pory zrealizowanych zostało kilkaset nagrań ze świadkami wydarzeń z najnowszej historii Polski. W zbiorach IPN są relacje osób których m.in. najbliżsi zginęli w Katyniu w 1940 r., które przeżyły obozy koncentracyjne i lagry, deportacje i więzienia SB. Zarchiwizowane i zdigitalizowane nagrania są wykorzystywane w celach naukowych i edukacyjnych.

więcej notacji