logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”

Świat ciągle pełen jest ideologii, które mogą przekształcić się w totalitaryzmy. Rozpoczęcie pełnoskalowej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego 2022 r. dobitnie udowodniło, że totalitaryzmy to nie tylko historia, ale niestety teraźniejszość dla wielu milionów osób.

Doświadczenia zwykłych ludzi i przesłanie z nich płynące często stają się inspiracją dla twórców filmowych. W ten sposób ratują od zapomnienia przeżycia całych pokoleń oraz wyrażają przestrogę na teraz i na przyszłość.

Corocznie podczas naszego Festiwalu prezentujemy specjalnie wyselekcjonowane filmy z całego świata nawiązujące do tej przejmującej tematyki. Scenariusze wielu z nich opowiadają o niezwykłych wydarzeniach znanych do tej pory tylko nielicznym.

Totalitaryzm kojarzony głównie z ustrojem społecznym to przede wszystkim losy ludzi takich jak my. To narastająca przemoc, to walka systemu z tymi, którzy pragną zachować swoją wolność i godność.

W dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno. Dlatego tworzymy przestrzeń, w której rozważamy zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulamy obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.

W 2020 r., w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie „Echa Katynia”, którego tematyka obejmuje szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu.

Do udziału w naszym festiwalu zapraszamy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Selekcjonujemy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu. Większość z nich to polskie premiery.

Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą ciekawe debaty oraz warsztaty dla filmowców i amatorów.

• DZIESIĄTKI NAGRADZANYCH FILMÓW Z CAŁEGO ŚWIATA

• TYSIĄCE WIDZÓW

• LICZNE SPOTKANIA I DEBATY

• PITCHING FORUM

• WARSZTATY FILMOWE DLA AMATORÓW I PROFESJONALNYCH TWÓRCÓW

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia” na stronie: totalitaryzmy.pl

Aktualności