logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Międzynarodowy Festiwal Filmowy o totalitaryzmach „Echa Katynia”

W marcu 1940 r. władze sowieckiej Rosji zadecydowały o wymordowaniu tysięcy polskich jeńców wojennych – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych. W następnym miesiącu NKWD rozpoczęło egzekucje. Przez lata prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana zarówno przez władze ZSRS, jak i PRL. Zachodnie rządy zbywały ten temat milczeniem. Instytucje państwowe dbały o to, by w publicznym przekazie nie pojawiła się informacja o sowieckiej zbrodni. Wiadomości o tym, co wydarzyło się w 1940 r., były więc przekazywane w relacjach rodzinnych, w nieformalnych grupach czy wydawnictwach – zarówno emigracyjnych, jak i podziemnych.

W 2020 r. przypada 80. rocznica zbrodni katyńskiej. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej postanowił zainaugurować międzynarodowy festiwal filmowy Echa Katynia, którego tematyka będzie obejmować szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu. Symboliczny Katyń to okazja do przypomnienia o zbrodniczych systemach totalitarnych XX w.

Do udziału w naszym festiwalu zapraszamy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której będziemy rozważać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Zbrodnia katyńska jest dla nas punktem wyjścia, przyczynkiem do dyskusji, do całościowego, międzynarodowego spojrzenia na problem totalitaryzmu – problem, który nie tylko w historii, ale także i dzisiaj ma wpływ na życie milionów ludzi.

Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą spotkania tematyczne z reżyserami, producentami, historykami oraz ludźmi kultury i sztuki. Bez wątpienia staną się one ważnym uzupełnieniem treści zawartych w prezentowanych filmach.

Zapraszamy do udziału!

link do wydarzenia na facebooku

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia” na stronie: totalitaryzmy.pl

Patronat medialny

Logo - Dzieje.pl Logo - Do RzeczyLogo TVP Info