logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Zapora

reż. Konrad Starczewski, 67 min, 2016 r.

15 listopada 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie dokonał mordu sądowego skazując majora Hieronima Dekutowskiego na siedmiokrotną karę śmierci. Jego ostatnie słowa przed straceniem 7 marca 1949 r. brzmiały: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”. Komunistyczni zbrodniarze pogrzebali go w tajemnicy, w nieznanym przez lata miejscu. Latem 2012 r. pracownicy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN działający pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odkryli szczątki majora podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery „Ł” na warszawskich Powązkach.

Dokument jest zapisem wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”.

Zobacz zwiastun:

Film dokumentalny:

 

 

Zachęcamy do organizowania pokazów filmu w kinach, szkołach, placówkach kultury etc.

Kontakt w sprawie pokazów: konrad.starczewski@ipn.gov.pl

REŻYSERIA: Konrad Starczewski

SCENARIUSZ: Maciej Żuczkowski, Tomasz Sudoł, Konrad Starczewski

ZDJĘCIA: Konrad Starczewski, Piotr Wiejak, Rafał Pękała

MONTAŻ: Marcin Sucharski

MUZYKA: Iza Szoszkiewicz

PRODUCENT WYKONAWCZY: 2i Studio

WSPÓŁPRACA: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego, Studium Polski Podziemniej, Filmoteka Narodowa i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Instytutu Hoovera, Archiwum Państwowe w Lublinie.

Opcje strony