logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Armia Polska we Francji 1917–1919

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu przygotowało infografiki, poświęcone Armii Polskiej we Francji oraz jej dowódcy, gen. Józefowi Hallerowi. Zachęcamy do ich pobierania, oglądania i czytania.

 

          W czerwcu 1917 r. – w związku ze zmianą sytuacji w polityce międzynarodowej – władze Francji podjęły decyzję o tworzeniu na swoim terytorium polskiego wojska. Nad Sekwaną zaczęto organizować sieć punktów rekrutacyjnych i ośrodki szkoleniowe, w których ochotnicy stawali się żołnierzami Armii Polskiej, od koloru mundurów zwanej błękitną. Do rodaków przebywających na zachodzie Europy wkrótce zaczęli dołączać Polacy z innych zakątków świata aby – tym razem pod własnym sztandarem – wziąć udział w I wojnie światowej, zetrzeć się w walce z Niemcami i przysłużyć się polskiej sprawie. Do 1 Pułku Strzelców Polskich, który w lecie 1918 r. walczył w północno-wschodniej Francji, dołączały z czasem kolejne oddziały, ostatecznie tworząc liczące 5 dywizji i niemal 70 tys. żołnierzy dwa korpusy.

            Wiosną 1919 r. dobrze wyszkolona i wyposażona armia pod dowództwem gen. Hallera została przetransportowana do Polski. W kraju, gdzie wkrótce organizacyjnie włączono ją do Wojska Polskiego, odegrała dużą rolę przede wszystkim w wojnach polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Błękitna Armia, prócz militarnego, miała również doniosłe znaczenie polityczne – to  dzięki jej istnieniu Polacy mogli znaleźć się w gronie zwycięzców I wojny światowej podczas konferencji pokojowej w Paryżu.

Panele wystawy

Opcje strony