logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Nauka i technika

Odrodzona po 123 latach zaborów Polska stanęła przed ambitnym zadaniem, jakim był rozwój rodzimej nauki i techniki. Państwo budowało przemysł od podstaw, sprzyjało wynalazcom i wspierało rozwój nauki oraz szkoły wyższe.

Wybitni intelektualiści przyczynili się zresztą walce do obronienia niepodległości młodej ojczyzny w godzinie próby, jaką była ofensywa Armii Czerwonej na Warszawę i Lwów w 1920 roku. To właśnie naukowcy doprowadzili do złamania szyfrów wykorzystywanych przez czerwonego najeźdźcę, co pomogło w ostatecznym odniesieniu zwycięstwa.

W II Rzeczpospolitej Polskiej istniało wiele środowisk naukowych, np. lwowska szkoła matematyczna, której czołowymi przedstawicielami byli Stefan Banach i Hugon Steinhaus. Poza naukami ścisłymi rozwijały się również nauki humanistyczne i geografia. Wybitnymi przedstawicielami tych gałęzi nauk byli m.in. Władysław Tatarkiewicz, którego „Historia filozofii” do dziś jest wykorzystywana na polskich uczelniach, socjolog Witold Znaniecki czy Eugeniusz Romer, słynny geograf i kartograf.

W okresie międzywojennym doszło do znaczącego rozwoju przemysłu. Sztandarowymi przykładami tego procesu był Centralny Okręg Przemysłowy i port w Gdyni. Dzięki wsparciu władz rozwinąć skrzydła mogli również konstruktorzy i wynalazcy. Efektem ich prac były m.in. bombowce taktyczne „Łoś” czy karabiny przeciwpancerne wz. 35 Ur.

Opcje strony