logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

"Karpatczyk". Stanisław Kopański

Z okazji 80. rocznicy walk o Tobruk Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu przedstawia infografiki pt. Karpatczyk. Generał Stanisław Kopański 1895 -1976


"Kopański to doskonały fachowiec wojskowy, znawca artylerii, a do tego bezwzględnie uczciwy, porządny i szczery człowiek."

                                                                                                                                                płk. Leon Mitkiewicz

 

 

Zachęcamy do samodzielnego i bezpłatnego pobierania infografik historycznych przedstawiających postać generała Stanisława Kopańskiego. Postaci niezwykłej w niezwyczajnych czasach. Był organizatorem i dowódcą Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Syrii i Palestynie, którą dowodził w czasie walk w Libii (Tobruk, Bardia, El Gazala). W latach 1943–1947 pełnił funkcję szefa sztabu Naczelnego Wodza.

Po wojnie został w Wielkiej Brytanii. Działał w środowisku kombatanckim, a po śmierci gen. Władysława Andersa objął funkcje Generalnego Inspektora Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zmarł w 1976 roku. Pochowano go na cmentarzu niedaleko Londynu.

Materiał edukacyjny przygotowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Opracowanie merytoryczne i realizacja projektu: Joanna Dardzińska. Opracowanie graficzne: Marcin Wierzchowski.

Opcje strony