logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Wyzwolenie? 1945”

scenariusz: Sławomir Zajączkowski
rysunki: Krzysztof Wyrzykowski
wkładka historyczna i konsultacja historyczna: Kazimierz Krajewski, dr Tomasz Łabuszewski
Warszawa 2010, 82 s.

 

Nie ulega wątpliwości, że „żołnierze wyklęci”, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali bój o niepodległą Rzeczypospolitą, powinni mieć swoje miejsce w polskiej historii i kulturze – adekwatne do ich zasług i heroizmu. Przez 45 lat był to jednak temat tabu.

Władze Polski ludowej starały się pogrzebać pamięć o bojownikach walczących do ostatniego naboju z sowieckim zniewoleniem i komunistyczną władzą. Dziś prawdziwi bohaterowie i pseudonimy „Łupaszki”, „Orlika”, „Zapory”, „Ognia”, „Roja”, „Warszyca” czy „Ojca Jana” powoli przedostają się do świadomości Polaków. Wciąż jednak wiemy o nich za mało, a ich ofiara bywa nadal kwestionowana. Pokutuje przeświadczenie, że wojna i okupacja zakończyły się w Polsce w maju 1945 r. wraz z „wyzwoleniem” kraju przez Armię Czerwoną i upadkiem Berlina.

Tymczasem nowa okupacja, tym razem sowiecka, trwała dalej. Towarzyszył jej twardy opór społeczeństwa, kilkuset tysięcy konspiratorów, kilkudziesięciu tysięcy „leśnych” żołnierzy.

Komiks Wyzwolenie? 1945 nie epatuje martyrologią. Pokazuje losy trzech dowódców: Jana Tabortowskiego „Bruzdy”, Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”, którzy mając za sobą epizody współpracy z „sojusznikiem naszych sojuszników” – z powodu represji zmuszeni zostali do walki z NKWD i komunistyczną polską bezpieką. Pokazuje trzy zwycięskie bitwy stoczone przez żołnierzy Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z sowieckim okupantem oraz jego komunistycznymi poplecznikami. Przedstawia wydarzenia historyczne i młodych ludzi biorących w nich udział.

Komiks do nabycia w punktach sprzedaży IPN oraz  w księgarni internetowej ipn.poczytaj.pl

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony