logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Monte Cassino, tom I

scenariusz: Zbigniew Tomecki
rysunki: Gabriela Becla
Stowarzyszenie Pokolenie przy współpracy merytorycznej IPN,  2009

 

Monte Cassino opowiada dwie równoległe historie. Pierwsza to misja porucznika Jakuba Grebowskiego, któremu dowództwo nakazało… sprawowanie kontroli nad poczynaniami Melchiora Wańkowicza. Wańkowicz zbiera materiały o bitwie pod Monte Cassino i przełożeni Grebowskiego chcą mieć pewność, że będzie w swej planowanej książce poprawny politycznie. Porucznik jedzie więc objąć posadę asystenta Wańkowicza. Stanowi to punkt wyjścia dla drugiej historii: zapisu bitwy odtwarzanego na podstawie zapisków, jakie poczynił znany pisarz.

Dwie przeplatające się historie tworzą ciekawą kompozycję. Co więcej, bitwa o Monte Cassino nie stanowi ciągłej, podzielonej na odcinki narracji, lecz zbitek luźnych scen z różnych miejsc i momentów natarcia. Nie pokazuje dokładnego przebiegu bitwy, lecz oddaje jej atmosferę, klimat panujący po polskiej stronie. W ten sposób Monte Cassino opisuje wojnę jako wrażenie, nie zaś jako linearną historię. Skupia się na człowieku, emocjach, wątpliwościach, nie zaś na opowieści o jego dziejach.

Bardzo dobrze wypada graficzna strona komiksu. Gabriela Becla znajduje świetne rozwiązania. Zbliżenia, rozmycia sugerujące napływ łez do oczu narratora, ujęcia z perspektywy niemieckiego snajpera, który – pozostając niemy – rezygnuje z dobicia rannego Polaka, to wszystko składa się na bogactwo środków wyrazu i pokazuje dobry komiksowy warsztat.

Aleksander Krukowski, komiks.gildia.pl

publikację można zamówić:
Stowarzyszenie Pokolenie: 32 209 00 02, pn–pt w godz. od 9.00 do 15.00

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony