logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Ofiary Zbrodni Katyńskiej

"Ofiary Zbrodni Katyńskiej" to publikacja przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej w związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej przypadającą w 2020 r. Autorem jest dr Tomasz Szczepański, kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Broszura ma charakter popularyzatorski. Jej celem jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o Zbrodni.

5 marca 1940 r., władze polityczne Związku Sowieckiego - z Józefem Stalinem na czele - wydały polecenie rozstrzelania blisko 22 tysięcy uwięzionych Polaków. Byli to oficerowie wojska i funkcjonariusze policji - zgromadzeni w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz cywile przebywający w więzieniach sowieckiej Białorusi i Ukrainy. Rozkaz został wykonany przez służbę bezpieczeństwa - NKWD, w kwietniu i maju 1940 r. Wszystkich egzekucji dokonywano poprzez strzał w tył głowy a ciała zakopywano w zbiorowych grobach w lasach, tak, aby wszystko utrzymać w tajemnicy. Prawda o Zbrodni była zakazana we wschodniej Europie aż do końca trwania komunizmu. Dopiero 30 lat temu, w 1990 r., Związek Sowiecki ostatecznie przyznał się do winy. Mimo ogromnego wysiłku polskich historyków nadal niektóre aspekty ludobójstwa z 1940 r. są pozostają niejasne.

Tomasz Szczepański podsumowuje stan naszej wiedzy w marcu 2020 r. zarówno o Zbrodni, jak i o Kłamstwie Katyńskim. Dla czytelnika dopiero poznającego zagadnienie publikacja będzie znakomitym wprowadzeniem a opracowana przez autora bibliografia dopomoże w dalszym zgłębianiu tematu. Załączona mapa w klarowny sposób ukazuje geografię ludobójstwa. Wszystkie ilustracje pochodzą ze zbiorów Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Publikacja pt. "Ofiary Zbrodni Katyńskiej" nie jest przeznaczona do sprzedaży. Będzie udostępniana w ramach projektów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej jak również w wersji on - line.

Opcje strony