logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Baśka Murmańska

Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Baśka Murmańska to tytuł filmu animowanego i zajęć Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN adresowanych do najmłodszych.

Wielu osobom wydaje się, że o historii Polski można mówić wyłącznie w sposób zasadniczy i poważny, tymczasem warto odnaleźć również taki przekaz, z którym będziemy w stanie dotrzeć do najmłodszych. To niezwykle istotne dla popularyzacji dziejów narodu polskiego i przekazywania o nich rzetelnych informacji.

Historia Polski dostarcza nam wiele sposobów dotarcia z wiedzą do dzieci i jednym z nich jest słynna Baśka Murmańska - niedźwiedzica polarna, która znalazła się w szeregach I Korpusu Polskiego w Rosji. Wraz z żołnierzami przywędrowała do Polski i przez pewien czas była maskotką pułkową w twierdzy Modlin. Potrafiła maszerować, oddawać salut, witać, a nawet spotkała się podczas defilady z Józefem Piłsudskim.

Wszyscy znamy historię niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom gen. Władysława Andersa, ale mało osób pamięta o jego "starszej siostrze", czyli Baśce Murmańskiej - tak bardzo przecież związanej z Warszawą, Mazowszem i Modlinem. A to Baśka Murmańska może być świetnym przewodnikiem po historii odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku

Baśka Murmańska była niedźwiedzicą polarną i podopieczną Batalionu Murmańczyków stacjonującego w północnej Rosji. IPN przypomina, że rozkazem dowódcy niedźwiedzicę mianowano "córką regimentu", przydzielono jej dzienną rację żywnościową i opiekuna, który miał zadbać o to, by przestrzegała wojskowej dyscypliny. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie wolnym od zajęć bawiła się z żołnierzami. Do Polski trafiła w 1919 r., a podczas defilady na pl. Saskim salutowała przed samym Józefem Piłsudskim i podała mu łapę.

Dzieje Baśki Murmańskiej są tematem warsztatów dla dzieci z cyklu Co by było, gdyby zwierzęta mówiły, przygotowanego przez edukatorów IPN. Ogromna popularność tych zajęć oraz entuzjastyczne opinie uczniów i nauczycieli sprawiły, że opracowaliśmy scenariusz filmu animowanego, który mamy przyjemność zaprezentować. Filmowi towarzyszą karty pracy - do pobrania poniżej.

Kontakt w sprawie warsztatów:

Adrianna Krzywik: adrianna.krystosiuk@ipn.gov.pl

Barbara Pamrow: barbara.pamrow@ipn.gov.pl

Jacek Radzymiński: jacek.radzyminski@ipn.gov.pl

Michalina Żelazny: michalina.zelazny@ipn.gov.pl

 

 

 

 

 

Opcje strony