logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Rzymscy Polacy zagrali w „Niepodległą”

Prototyp gry planszowej „Niepodległa” został zaprezentowany przez pracowników Biura Edukacji Narodowej IPN, którzy gościli w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie. To element projektu „Dla Niepodległej”, zorganizowanego przez SPK dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Polscy uczniowie, po swoich zajęciach w szkołach włoskich, przyjeżdżają raz w tygodniu na lekcje do rzymskiego Szkolnego Punktu Konsultacyjnego, gdzie uzupełniają wiedzę z języka polskiego, historii i geografii Polski. Raz w miesiącu przyjeżdża tu też na zajęcia grupa uczniów z Neapolu – mówi kierownik SPK w Rzymie Danuta Stryjak.

Uczniowie klas starszych dowiedzieli się o działalności Instytutu Pamięci Narodowej oraz wysłuchali wykładu przybliżającego tematykę odzyskania niepodległości. Następnie wraz z nauczycielami zagrali w grę strategiczną „Niepodległa”, która jest w fazie prototypu. Młodsi uczniowie w czasie zajęć o niepodległości zagrali w gry IPN-u „Polak Mały” i „Znaj znak”.

Edukatorzy z BEN IPN prowadzili lekcje od czwartku do soboty (18–20 października). W ostatnich, sobotnich zajęciach, w wykładzie oraz grze „Nieodległa”, oprócz uczniów i nauczycieli SPK wzięło udział też kilkoro rodziców.

Gra będzie w sprzedaży za kilka tygodni. Natomiast warszawiacy będą mieli okazję zagrać w nią wcześniej, w czasie „Tygodnia Niepodległości” (5–10 listopada) na Przystanku Historia przy ulicy Marszałkowskiej 21/25.

Opcje strony