logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Pracownicy IPN prowadzą zajęcia edukacyjne na Ukrainie – 25–27 maja 2018

W związku z zaproszeniem Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Kijowie pracownicy IPN od 25 do 27 maja 2018 r. przeprowadzili w Kijowskim Okręgu Konsularnym zajęcia – wykłady i warsztaty – dla Polaków tam mieszkających. Zajęcia koncentrowały się wokół tematu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – dróg do niepodległości, jej twórców, a także roli Legionów w walce o odbudowę Ojczyzny. Drugim wątkiem była rola NSZZ Solidarność w procesie upadku komunizmu.

25 maja w siedzibie Ambasady RP w Kijowie odbyło się spotkanie z nauczycielami z Kijowa i okolic. Pedagodzy zapoznali się z ofertą edukacyjną IPN oraz możliwościami gry „ZnajZnak”. Dodatkowo wysłuchali wykładu dr. Przemysława Wójtowicza z Delegatury IPN w Bydgoszczy pt. „Od niepodległości do niepodległości”.

Kolejnego dnia odbyły się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Szkole Sobotniej przy „Domu Polskim” w Kijowie, Szkole Sobotniej przy Związku Polaków na Ukrainie w Kijowie oraz Szkole Sobotniej przy Stowarzyszeniu „Rodzina” w Browarach.

W niedzielę 27 maja pracownicy IPN – Olga Tumińska i dr Przemysław Wójtowicz – spotkali się z Polakami ze Szkoły Sobotniej przy Polskim Centrum Kulturowym w Czerkasach oraz w Instytucie św. Tomasza z Akwinu w Kijowie – z uczestnikami z Kropiwnickiego, Borodianki i Białej Cerkwi.

Tematyka zajęć cieszyła się dużym zainteresowaniem, a aktywne metody podczas warsztatów pozwoliły na aktywne poznawanie historii Polski.

Opcje strony