logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Wizyta edukatorów IPN w Minneapolis – 26–28 stycznia 2018

W ramach Programu Polonijnego BEN IPN edukatorzy na zaproszenie Polonii w Minnesocie odwiedzili Polską Szkołę Sobotnią im. Adama Mickiewicza w Minneapolis.

W piątek 26 stycznia 2018 r. Karol Madaj, naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej BEN IPN przeprowadził szkolenie dla nauczycieli, podczas którego przedstawił ofertę edukacyjną  BEN oraz zaprezentował najnowszą grę „Miś Wojtek”. Następnie Olga Tumińska wygłosiła prelekcję dla Polonii na temat „Polskie drogi do niepodległości” w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sobota upłynęła pod znakiem zajęć edukacyjnych dla dzieci w Polskiej Sobotniej Szkole im. Adama Mickiewicza. Pracownicy IPN przeprowadzili zajęcia dotyczące polskich symboli narodowych z wykorzystaniem gry „Polak Mały” oraz warsztaty związane z grą „Miś Wojtek”, dzięki którym w przystępny sposób dzieci dowiedziały się o losach i walce 2 Korpusu Polskiego. Odbyły się także zajęcia wokół animacji „Niezwyciężeni”, ze szczególnym uwzględnieniem sylwetek Ireny Sendler i rtm. Witolda Pileckiego, oraz warsztaty „Śledztwo Katyńskie”, gdzie uczniowie nie tylko przypomnieli sobie podstawowe informacje dotyczące tej zbrodni, ale także uczyli się, w jaki sposób poprzez fotografie wydobytych z jam grobowych artefaktów można identyfikować ofiary NKWD. Przeprowadzono także zajęcia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

W niedzielę podczas spotkania z Polonią Rafał Pękała podczas prelekcji „Niezwyciężeni. Jak opowiadać o polskiej historii zagranicą?” zaprezentował animację „Niezwyciężeni” i kulisy jej powstania, a także przedstawił, w jaki sposób kształtowana jest polityka historyczna USA i Rosji poprzez animacje i filmy historyczne. 

Opcje strony