logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Od rozbiorów do niepodległości 1918 roku

CYKL SPACERÓW:  Od rozbiorów do niepodległości 1918 roku

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy szkoły, wycieczki i grupy zorganizowane na cykl spacerów, które przybliżą wydarzenia i postacie związane z utratą niepodległości oraz jej odzyskaniem  w  roku 1918.

  • Warszawa w czasach zaborów

Warszawa w XIX i XX wieku była miastem wielowyznaniowym i wielokulturowym. Powrócimy do niej w trakcie spaceru  przy pomocy starych pocztówek będziemy szukać architektonicznych śladów tamtej epoki i poznamy biografie warszawiaków, którzy wpłynęli na rozwój miasta.

  • Szlakiem powstania listopadowego

Spacer szlakiem miejsc związanych z powstaniem listopadowym – narodowym zrywem wymierzonym przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Na trasie spaceru m.in. pomnik króla Jana III Sobieskiego, dawny budynek Szkoły Podchorążych Piechoty w Łazienkach, Plac Zamkowy, Arsenał, Cytadela Warszawska.

  • 11 listopada 1918 – miejsca, postacie, symbole

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. W czasie spaceru uczestnicy poznają miejsca, które były świadkami listopadowych wydarzeń roku 1918. Nie zabraknie opowieści o marszałku Piłsudskim i miejscach z nim związanych.

kontakt: Michalina Żelazny 22 576 30 10 / michalina.zelazny@ipn.gov.pl

zdjęcie zajawkowe

Opcje strony