Janusz Korczak
Biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, prezentuje postać Henryka Goldszmita – wybitnego pedagoga, wychowawcy, lekarza i pisarza, powszechnie znanego w Polsce i na świecie jako Janusz Korczak. Ten literacki pseudonim, zaczerpnięty z powieści Ignacego Kraszewskiego, stał się z czasem ważnym elementem tożsamości Goldszmita. W późniejszych latach życia posługiwał się nim częściej niż prawdziwym imieniem i nazwiskiem.
Życie i działalność Janusza Korczaka fascynuje i inspiruje kolejne pokolenia – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Niezwykła postać pedagoga, całkowicie oddanego dzieciom – ich potrzebom, troskom, marzeniom, nieustannie upominającego się o szacunek dla dziecka–człowieka, od dziesięcioleci niezmiennie budzi powszechny szacunek i podziw. „Ostatnia droga” Korczaka oraz jego współpracowników i podopiecznych na Umschlagplatz i późniejsza śmierć w komorach gazowych Treblinki, stała się uniwersalnym symbolem bohaterstwa i poświęcenia. Sięgając zaś głębiej do życiorysu Henryka Goldszmita odkrywamy człowieka pełnego najróżniejszych talentów – lekarza, pisarza powieści dla dzieci i dorosłych, autora pedagogicznych prac naukowych, publicystę i wykładowcę. Odkrywamy jednak przede wszystkim człowieka głęboko dobrego, który całe swoje życie poświęcił służbie drugiemu człowiekowi.
Zapraszamy do zapoznania się z wystawą, zachęcamy do jej pobrania i samodzielnego drukowania.
Autor wystawy: Andrzej Kryński
Recenzja: dr Dariusz Gałaszewski
Konsultacja: Marta Ciesielska (Muzeum Warszawy – Korczakianum)
Redakcja: Ingeborga Jaworska-Róg
Koncepcja graficzna serii: Paulina Żak
Skład i grafika: Katarzyna Dinwebel
W wystawie wykorzystano zdjęcia ze zbiorów:
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej (AIPN), Biblioteki Narodowej (POLONA), Centralnego Archiwum Wojskowego – Wojskowego Biura Historycznego (CAW WBH), Polskiej Agencji Prasowej (PAP), Muzeum Warszawy (Kolekcja Korczakowska), Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), Wikimedia Commons. Zdjęcia współczesne: Andrzej Kryński, IPN.
