logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Zagłada żydowskich miasteczek

Wystawa prezentuje tragiczne losy mniejszości żydowskiej w regionie łódzkim w latach II wojny światowej. W przedwojennym województwie łódzkim mniejszość ta stanowiła 25 proc. mieszkańców, a Łódź była drugim co do wielkości, po Warszawie, skupiskiem Żydów (233 tys. osób, czyli 32 proc. populacji). Odegrali oni znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym i kulturalnym całego regionu, uczestniczyli także w jego życiu politycznym.

Od jesieni 1939 r. Niemcy wprowadzali w Polsce skierowane przeciw Żydom zarządzenia, których konsekwencją była najpierw ich izolacja, a potem fizyczna eksterminacja. To właśnie na ziemi łódzkiej powstały pierwsze getta: w Piotrkowie Trybunalskim w październiku 1939 r. (pierwsze w okupowanej Polsce), w Łodzi w lutym 1940 r. (największe w regionie i drugie co do wielkości po warszawskim). Tu także – w Chełmnie nad Nerem – powstał pierwszy obóz zagłady. W Chełmnie, Treblince i Auschwitz-Birkenau zagazowano większość żydowskich mieszkańców woj. łódzkiego. Ostatnie getto na ziemiach polskich – Litzmannstadt Getto – Niemcy zlikwidowali w sierpniu 1944 r.

Autorzy wystawy: Paweł Kowalski (komisarz wystawy), Artur Ossowski, Adam Sitarek, Michał Trębacz, Milena Romanowska (projekt plastyczny).

Informacja techniczna: 32 panele, wymiary 200X100 cm, system wewnętrzny, wystawa w języku polskim.

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej