logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje.

W związku z obchodzoną w 2010 r. siedemdziesiątą rocznicą Zbrodni Katyńskiej poznański oddział IPN przygotował wystawę o tematyce katyńskiej. Ekspozycja, oprócz ogólnych kwestii dotyczących tego zagadnienia, takich jak sojusz przeciw Polsce dwóch ościennych mocarstw, opis uruchamiania sowieckiej machiny zbrodni wiosną 1940 r. czy wreszcie sprawa kłamstwa katyńskiego, posiada również mocno rozbudowany wątek wielkopolski.

 

Przedstawiono w nim sylwetki Wielkopolan zamordowanych w lesie katyńskim i więzieniach NWKD w Charkowie i Kalininie. Wśród ukazanych postaci znaleźli się ziemianie, urzędnicy państwowi, nauczyciele, wojskowi i przedstawiciele tzw. wolnych zawodów, którzy poprzez urodzenie, pracę bądź studia związani byli z  Wielkopolską. Na unikalnych, często nigdzie nie publikowanych zdjęciach ukazano ich życie rodzinne i zawodowe, a także korespondencję wysłaną do najbliższych z obozów jenieckich Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa.

autor: A. Pietrowicz
 

opis techniczny: 18 dwustronnych plansz 120 x 140 cm w polskiej i angielskiej wersji językowej, wystawa przeznaczona do ekspozycji plenerowej i wewnętrznej.

W celu wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt z Biurem Edukacji Narodowej w Poznaniu.

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej


Opcje strony