logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

„Niech się święci…”. Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej

Wystawa poświęcona jest „kalendarzowi liturgicznemu” Polski Ludowej i przypomina najważniejsze święta partyjne i państwowe obchodzone w latach rządów komunistycznych. 1 maja ulicami polskich miast maszerowały pochody pierwszomajowe, pozdrawiane z prowizorycznych trybun honorowych przez „ludową” władzę.

Przez 45 lat data ta była jedną z najważniejszych w świątecznym kalendarzu rządzonej przez komunistów Polski, a wielogodzinne pochody – jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli i rytuałów PRL. Komuniści bardzo szybko zabrali się do modyfikowania obowiazującego w przedwojennej Polsce kalendarza świąt państwowych. W nowym kalendarzu znalazły się święta obce polskiej tradycji, a tym, które pozostały, nadano zupełnie inną wymowę. Zgromadzone na obchodach rzesze obywateli miały być dowodem poparcia ludności dla rządzących i akceptacji systemu politycznego. Organizowane z rozmachem manifestacje, pochody i defilady traktowano jako demonstrację siły państwa, zdolnego do mobilizacji mas, a także okazję do indoktrynowania społeczeństwa.

 

Paweł Kowalski (komisarz wystawy), Artur Ossowski, Grzegorz Nawrot, Magdalena Zapolska-Downar, Milena Romanowska (projekt plastyczny).

informacja techniczna: 32 panele, wymiary 210X90 cm, system wewnętrzny, wystawa w języku polskim.

 

W celu wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Łodzi.

Opcje strony