logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Oczy i uszy bezpieki.

Ekspozycja jest pierwszą w Polsce próbą pokazania, jak Służba Bezpieczeństwa w latach 1956–1989 podsłuchiwała, podglądała i obserwowała społeczeństwo i w jaki sposób inwigilowano wszystkich, którzy sprzeciwiali się systemowi.

Wystawę podzielono na dwie części: jedną, prezentującą sprzęt i metody, jakimi posługiwała się SB, i drugą – pokazującą ich praktyczne zastosowanie podczas przełomowych wydarzeń historycznych: w Poznaniu w 1956 r., w marcu 1968 r., w grudniu 1970 r., w czasach „Solidarności” i stanu wojennego.

Prócz materiałów ikonograficznych (zdjęć wykonanych z ukrycia np. podczas procesji Bożego Ciała, pielgrzymek na Jasną Górę czy z prowadzonych obserwacji m.in. Poczty Głównej w Katowicach) na wystawie zobaczyć można także eksponaty: aparaty fotograficzne Praktica i Canon, sprzęt szpiegowski – małe RFN-owskie „Roboty”, które chowano m.in. w aktówce, magnetofony szpulowe MAC 2S, mininagrywacze.

autorzy wystawy: Ciupa i Ewelina Małachowska, pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

informacja techniczna: wystawa przeznaczona do prezentowania w pomieszczeniach, 34 panele roll-up o wymiarach 85X200 cm lub stelaże o takich samych wymiarach.

W celu wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Katowicach.

Opcje strony