logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Sacrum Poloniae Millennium w archidiecezji poznańskiej

Wystawa, przygotowana przez poznański oddział IPN we współpracy z Archidiecezją Poznańską, Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, Wydziałem Historycznym UAM, Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, przypomina przede wszystkim przebieg obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski w archidiecezji poznańskiej.

Prezentuje też jednak fotografie z Gniezna, Jasnej Góry, Krakowa i wielu innych zakątków naszego kraju, gdzie celebrowano ten niezwykły jubileusz. Na wystawie nie zabrakło również wątków dotyczących obchodów Millennium poza granicami naszego kraju oraz przebiegu państwowych uroczystości Tysiąclecia Państwa Polskiego konkurencyjnych wobec tych zorganizowanych przez Kościół. Pozwoliło to na umieszczenie wydarzeń z Poznania i innych miejscowości archidiecezji w szerszym kontekście, uwzględniającym nie tylko ich wymiar religijny, ale także społeczno-polityczny.  

Uroczyste otwarcie odbyło się 7 kwietnia 2016 r. na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W kolejnych tygodniach była ona prezentowana m.in. przed poznańską katedrą, na rynku starego miasta w Poznaniu oraz w miejscu posiedzenia Zgromadzenia Narodowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Autorzy:

Scenariusz: dr hab. Konrad Białecki (OBBH IPN w Poznaniu), dr hab. Elżbieta Wojcieszyk (OBBH IPN w Poznaniu)

Koncepcja plastyczna: Stanisław Grzesiek

Informacja techniczna:

Wystawa składa się ze l20 dwustronnych paneli o wymiarach 100x160 cm.

Wystawa jest dwujęzyczna: angielsko-polska.

W celu wypożyczenia wystawy prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Opcje strony