logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Kościół na ziemi łódzkiej wobec dwóch totalitaryzmów

Ekspozycja przedstawia historię zmagań łódzkiego Kościoła, najpierw z hitlerowskimi oprawcami, a następnie z komunistyczną dyktaturą. Wystawa składa się z dwóch zasadniczych części.

Pierwsza przedstawia okres okupacji niemieckiej, której bilans był dla Kościoła katolickiego tragiczny – z około 350 duchownych podlegających łódzkiemu ordynariuszowi biskupowi Jasińskiemu, wojny nie przeżyło aż 155, a większość z nich zamordowano w obozach koncentracyjnych, stracono w więzieniach lub publicznych egzekucjach. Zakończenie wojny nie przyniosło polskiemu i łódzkiemu Kościołowi tak potrzebnego oddechu i spokoju. Hierarchię i wiernych czekała kolejna konfrontacja, trwająca znacznie dłużej niż hitlerowska okupacja. Dla komunistycznych władz Kościół był naturalnym przeciwnikiem w walce o wprowadzenie nowej ideologii, a także jedyną siłą zdolną przeciwstawić się reżimowi komunistycznemu.

Autorzy:

Paweł Kowalski, Artur Ossowski, Grzegorz Nawrot, Milena Przybysz, dr Tomasz Toborek, Milena Romanowska (projekt plastyczny).

Informacja techniczna:

35 paneli, wymiary 210×90 cm, system wewnętrzny, wystawa w języku polskim.

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Łodzi.

Opcje strony