logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Kultura Niezależna w Kościele w latach 80.

Ekspozycja przygotowana została w ramach projektu edukacyjnego Rok Kultury Niezależnej i jest próbą przybliżenia wydarzeń artystycznych i zjawisk kulturowych, które w latach osiemdziesiątych znalazły swe miejsce w kościołach katolickich w całym kraju.

Na planszach pokazano poszczególne dziedziny aktywności twórców, którzy w tym okresie korzystali z gościnności Kościoła: teatr, sztuki plastyczne, muzykę, film i kabaret. Przedstawiono również Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej oraz najważniejsze przedsięwzięcia organizowane przy pomocy i zaangażowaniu biskupów, księży i osób świeckich.

Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów instytucji i osób prywatnych, m.in. Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum oo. Karmelitów na Piasku w Krakowie, Archiwum Parafialnego w Piekarach Śląskich, Centrum Kultury Katolickiej Mistrzejowice, Fundacji Ośrodka Karta, Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Społecznego Komitetu Pamięci Górników Poległych 16 grudnia 1981 r.

Autorzy wystawy: Robert Ciupa, dr Łucja Marek i dr Bogusław Tracz.

Autorem koncepcji artystycznej jest Jerzy Kalina, artysta związany w latach osiemdziesiątych z ruchem kultury niezależnej, przyjaciel ks. Jerzego Popiełuszki, twórca oprawy plastycznej odprawianych przez księdza mszy św. za Ojczyznę.

Informacja techniczna: ekspozycja przeznaczona jest do prezentacji we wnętrzach, składa się z 37 paneli roll-up o wymiarach 100X200 cm (wersja wyłącznie językowa).

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Katowicach.

Opcje strony