logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993

Wystawa ukazuje różne formy uzależnienia Polski od Związku Sowieckiego w latach 1944–1993. Autorzy zaprezentowali szeroki kontekst stosunków polsko-radzieckich, począwszy od wojny polsko-bolszewickiej, przez pakt Ribbentrop–Mołotow, represje sowieckie z lat 1939–1943, Zbrodnię Katyńską, konferencję w Jałcie, porwanie 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, aż po opuszczenie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ostatnie oddziały Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w 1993 r.

Niektóre z tych wpływów można odnaleźć jeszcze dzisiaj, m.in. na ulicach polskich miast. Wystawa obejmuje nie tylko zagadnienia polityczne, gospodarcze, lecz także kulturalne oraz te dotyczące relacji międzyludzkich i sposobów wzajemnego postrzegania się Polaków i Rosjan.

Ekspozycja jest kolejnym etapem zorganizowanego przez warszawski OBEP cyklu imprez na temat skali i form uzależnienia Polski od ZSRR, który rozpoczął się konferencją naukową W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1939–1993. Publikacja pokonferencyjna  ukazała się we wrześniu 2009 r.

Autorzy:

dr Tomasz Łabuszewski, dr Paweł Sasanka, Sławomir Stępień, dr Konrad Rokicki

Informacja techniczna:

55 paneli samonośnych,  rozmiar 210x90 cm., prezentacja: do wnętrz

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Warszawie.

Opcje strony