logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970

Ekspozycja opowiada o poszukiwaniu przez żydowskich mieszkańców województwa śląskiego/katowickiego własnego miejsca w polskiej rzeczywistości powojennej i ich dążeniu do zachowania własnej tożsamości. Celem jest tu odtworzenie, między innymi na przykładzie Zagłębia Dąbrowskiego, kolejnych etapów funkcjonowania społeczności żydowskiej w Polsce w latach 1945–1970 oraz jej „żydowskiego życia” w ramach wspólnoty i własnych organizacji.

Wystawa pokazuje działania żydowskich mieszkańców tego regionu zmierzające do odbudowy życia w nowych warunkach politycznych, ale także przyczyny kolejnych fal ich emigracji.

Całość ilustrowana jest bogatym materiałem pochodzącym ze zbiorów: archiwum Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Ghetto Fighters’ House Museum w Izraelu, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz jego oddziałów w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie oraz ze zbiorów prywatnych.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Fundację Brama Cukermana oraz Ghetto Fighters’ House Museum w Izraelu.

Autor wystawy: dr Aleksandra Namysło.

Informacja techniczna: wystawa przeznaczona jest do prezentacji we wnętrzach, składa się z 35 plansz o wymiarach 140X90 cm oraz 35 plansz o wymiarach 70X90 cm.

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Katowicach.

Opcje strony