logo IPNInstytut Pamięci Narodowej

Chleba i wolności

Ekspozycja została przygotowana w rocznicę upamiętnienia wydarzeń lat 1946, 1956, 1966, 1976 i 1981. Wszystkie zostały zaprezentowane na kilkunastu planszach. Rok 1946 ilustrują fotografie oddziału podziemia niepodległościowego mjr. Józefa Kurasia „Ognia”, zdjącia z manifestacji 3-majowej w Krakowie oraz z I Kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wydarzenia 1956 r. dotyczą Jasnogórskich Ślubów Narodu (26 sierpnia), Powstania Poznańskiego oraz olsztyńskiej manifestacji solidarności z walczącymi z wojskami sowieckimi powstańcami węgierskimi w Budapeszcie i zostały zilustrowane na czterech planszach. Z kolei 40. rocznicę Milenium Chrztu Polski w 1966 r. ilustrują zdjęcia z uroczystości religijnych w Krakowie i Warszawie. Do prezentacji wydarzeń 1976 r. wykorzystano fotografie starć radomskich robotników z milicją. Całość zamykają zdjęcia z „białego marszu” zorganizowanego w Krakowie 17 maja 1981 r. na znak solidarności z Ojcem Świętym po zamachu na placu św. Piotra w Rzymie, jak również zdjęcia z demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego w Nowej Hucie.

Autorzy wystawy:

Joanna Dutka, Teodor Gąsiorowski

Informacja techniczna:

16 drukowanych plansz formatu 150×200 cm, plakaty. Wystawa dostosowana jest do prezentacji zewnętrznej. Obecnie jest udostępniania.

W celu wypożyczenia wystawy, prosimy o kontakt z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Krakowie.

 

Opcje strony